Sto dni Prezydenta Tarnowa - refleksje, uwagi, plany (relacja, zdjęcia i nagrania)
access_time 2007-03-17 16:02:35
W foyer Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyło się spotkanie Prezydenta Ryszarda Ścigały z mieszkańcami. Przybyli ci, dla których sprawy miasta i mieszkańców nie są obojętne.
wystapienie1To już trzy miesiące minęły od zaprzysiężenia Ryszarda Ścigały na Prezydenta Miasta "Jest to okres za krótki" - mówił Prezydent - "jako rozliczeniowy, ale wystarczająco długi, by pewne procesy zainicjować i powiedzieć, w których kierunkach chcemy zmierzać, jak chcemy przebudowywać Tarnów." I temu celowi miało służyć dzisiejsze spotkanie.

Wiele do myślenia dało naszemu włodarzowi miasta wcześniejsza dyskusja z internautami. Jeden z nich stwierdził, że Nowy Sącz rozwija się lepiej od naszego miasta. Prezydent uważa jednak, że musimy wyleczyć się z pewnych kompleksów. "Tarnów nie ma się czego wstydzić, bo mamy własne wytwórnie, rodzime." Ryszard Ścigała zaakcentował "Nie wstydźmy się tego, co mamy, a starajmy się, aby nasze miasto jak najlepiej się rozwijało. Tarnów ma się rozwijać, ma być nowoczesnie zarządzany" - podkreślił.

Prezydent w swoim wystąpieniu przedstawił sytuację społeczno-gospodarczą miasta. Powiedział, że aby mógł nastąpić rozwój Tarnowa, musi być kilka elementów:

Prezydent o rozwoju:

lub->POBIERZ


Drugim ważnym elementem, jak podkreślał Ścigała, jest współdziałanie osób, które potrafią uzyskać przychylność dla projektów. Dlatego ważne jest współdziałanie zarówno polityków jak i przedsiębiorców. W tym miejscu wspomniał o zainicjowanym wczoraj funkcjonowaniu Tarnowskiego Forum Przedsiębiorców. Celem tej inicjatywy było zyskanie najlepszych fachowców do opiniowania projektów, które miasto chce realizować oraz inicjowanie przedsięwzięć do realizacji.

Prezydent w swoim wystąpieniu wskazał na budżet jako kolejny niezwykle ważny element dla rozwoju miasta.

Prezydent o budżecie:

lub->POBIERZ


Włodarz miasta przedstawił również zebranym kilka inicjatyw, które zostały przedłożone do marszałka oraz te, nad którymi miasto obecnie pracuje.

Prezydent o integracji centrum komunikacyjnego, Młynie Szancera:

lub->POBIERZ


wystapienie2Ryszard Ścigała mówił nie tylko o planach rozwojowych miasta, ale również osiągnięciach 100 dni sprawowania urzędu prezydenta. Bez wątpienia jest nim "możliwość stworzenia w Tarnowie dosyć szerokiej koalicji oraz lobbingu. Nasza pozycja zależy od wspołdziałania różnych sił, grup ludzi, polityków każdego poziomu. Myślę, że sukcesem tych stu dni jest to, że taka koalicja została stworzona." Na uzasadnienie swojego stwierdzenia przywołał postać posła Czesaka, który zdecydował, że w imieniu wszystkich parlamentarzystów będzie zabiegał o rozwiązania komunikacyjne dla naszego miasta. Prezydent podkreślił również aktywność posła Grada w sprawie dobrej prywatyzacji Zakładów Azotowych. Za osiągnięcie uważa również pojawienie się możliwości wsparcia dla sportu, nowe podejście do miejsc parkingowych. Uważa, że nie musimy kupować terenu pod miejsca parkingowe, możemy je dzierżawić, a to są duże oszczędności. Podkreślał również, że nadal dużą wagę będzie się przywiązywać do bezpieczeństwa miasta, dlatego kontynuowany będzie monitoring, na ulicach nadal będą się pojawiać patrole współfinansowane przez miasto. Przywiązywał również wagę do powstania Akademii Tarnowskiej, oczywiście preferowana jest PWSZ w Tarnowie jako szkoła państwowa. Prezydent odniósł się także do podwyżek wody:

Prezydent o podwyżce wody:

lub->POBIERZ


mieszkaniecPo wystąpieniu prezydenta głos zabrali mieszkańcy miasta, którzy zwrócili uwagę na pewne problemy. Tarnowski przedsiębiorca zatrudniający 300 osób zwrócił uwagę na brak dróg dojazdowych, które utrudniają rozwój przedsiębiorczości. Inny z rozmówców poruszył sprawę modernizacji teatru, w swojej wypowiedzi podkreślił, że po upaństwowieniu teatru w 1955 roku praktycznie nic się nie robiło. Udzielając odpowiedzi na to pytanie Ryszard Ścigała powiedział, że dokonywany jest projekt modernizacji teatru z dyrektorem Markiewiczem. Prezydent podkreślił, że to są duże koszty, bo chodzi nie tylko o bryłę zewnętrzną, ale i funkcjonalność wnętrz. Wyraził również nadzieję, że firma, która wygrała przetarg na wykonanie projektu, jest kompetentna, a zaplanowane remonty przeprowadzone będą jak najlepiej i jak najszybciej. I to co bulwersuje najbardziej mieszkańców Tarnowa, hańbiąca sprawa Owintaru, która przez 15 lat nie została rozwiązana. Odpowiadając na ostatnie pytanie Prezydent Ścigała zgodził się ze swym przedmówcą, że sprawa Owintaru jest hańbiąca. Mówił, że są prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Podkreślał jednak, że sprawa własności jest trudna i ciężka i na tym etapie nie chciałby dawać jeszcze komunikatu co do tej sprawy. Zwrócił uwagę, że jest to sprawa hańbiąca, długotrwała, wstydliwa dla miasta. Stwierdził: "W pełni podzielam ten pogląd." Jedno z pytań dotyczyło Tarnowa Mościc. Czy ta dzielnica ma szansę, by cywilizacja Tarnowa tam trafiła.

Bogusław Placek - mieszkaniec Mościc o sytuacji w dzielnicy:

lub->POBIERZPrezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowskich - Wojciech Maniak poruszyl również sprawę zamku na Górze Marcina. Prezydent powiedział, że nie rozwiązana jest sprawa własności zamku, dlatego nie da się zrobić inwestycji na cudzej własności. Bardzo chciałby, aby to miejsce udostępnić turystom, aby mogli podziwiać panoramę naszego miasta z Góry Marcina. Popiera działania stowarzyszenia na rzecz odbudowy zamku. Prezes Maniak wystąpił o patronat prezydenta nad tym ważnym dla Tarnowa przedsięwzięciem.

Na zakończenie spotkania prezydent Ryszard Ścigała zadeklarował otwartość: "Chcę czerpać z Państwa pomysłów i inicjatyw i to chcę podkreslić." W czasie spotkania padło zarówno wiele pozytywnych opinii, jak i cierpkich słów. Mamy nadzieję, że sugestie mieszkańców będą brane pod uwagę w zarządzaniu naszym Miastem. Pan Prezydent poznaje dopiero Tarnów jako jego gospodarz. Dajmy mu szansę, aby mógł zrealizować swoje wizje, które z czasem powinny przynieść pierwsze rezultaty. Spotkanie zorganizowano staraniami Stowarzyszenia "Kuźnica".

tekst i nagrania: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl

%%br%%

Komentarze...