"Ślady zdarzeń" - wystawa Marka Pokrywki
access_time 2007-05-19 12:39:29
W Galerii Miejskiej Biura Wystaw Artystycznych otwarto wystawę "Ślady zdarzeń" twórcy urodzonego w Rzeszowie i związanego z tym miastem do dziś; na co dzień pracuje w Uniwersytecie Rzeszowskim w Zakładzie Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych.
fotoArtysta jest znany w Tarnowie. Wystawiał swoje prace w TCK, gdzie galeria miała swoje sale wystawowe za dyrektor pani Krystyny Stąsiek. Prezentowała się wtedy grupa artystyczna "Na Drabinie". Pan Pokrywka wystawiał swoje prace nie tylko na wystawach zbiorowych(ok. 150) ale i indywidualnie (28), gdy się doktoryzował wspólnie z kolegą. Piątkowy wernisaż to "kolejny etap nie tylko na drodze twórczej, ale i naukowej, bo artysta będzie się habilitował" - podkreślał dyrektor Wojtowicz.

Prezentowane prace miały poczatek w większym zamyśle noszącym tytuł "Pamięć". Obrazy przedstawiane w Galerii wchodzą w zakres podobnej tematycznie wystawy zatytułowanej "Ślady zdarzeń", bo "każdy z nas ma jakieś chwile, które chce zatrzymać w pamięci, które są dla niego ważne. Niekoniecznie muszą być one czytelne dla każdego na pierwszy rzut oka" - mówił Pan Marek. W związku z tym każdy z przedstawionych obrazów być może nie jest od razu czytelny, ale tytuły podpowiadają pewne skojarzenia.

"Malarstwo Marka Pokrywki to nie tylko intuicyjna wrażliwość i syntetyczna prostota, to również skomplikowana gra, której szyfr zakodowany jest w doświadczeniu egzystencjalnym artysty nieco zadziornym, groteskowym, przewrotnym i w końcu dramatycznym, sięgającym do czarnej otchłani nieskończonego kosmosu" - powiedział o malarstwie artysty Stanisław Tabisz (Kraków, marzec-kwiecień 2007).

W czasie wernisażu można było nie tylko kontemplować dzieła artysty, ale i indywidualnie porozmawiać z twórcą na temat odbioru dzieł, niekoniecznie takiego samego, jak zamysł artysty.

Marek Pokrywka o inspiracjach twórczych:


lub->POBIERZMarek Pokrywka o znaczeniu czerni na jego obrazach:


lub->POBIERZ


tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...