Pierwszy dzień 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2007-05-20 10:31:44
Tarnowscy miłośnicy kina zacierają już ręce. To już dziś uroczyście otwarty zostanie największy przegląd kina w naszym mieście. Odbędą się także dwie pierwsze projekcje konkursowe.

Tarnowska Nagroda Filmowa od lat może się poszczycić patronatem instytucji związanych ze sztuką, jak: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wydarzenie wspierają również lokalni politycy - Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezydent Miasta Tarnowa oraz tarnowskie media, w tym nasz portal.

Pierwszy z konkursowych pokazów odbędzie się w kinie Marzenie. O godzinie 16:00 będzie można obejrzeć film w reżyserii Andrzeja Seweryna pod tytułem "Kto nigdy nie żył".

Młody charyzmatyczny ksiądz Jan na co dzień pomaga trudnej młodzieży. Metody jakie stosuje w swojej pracy duszpasterskiej i fakt, że jest bardzo zżyty ze środowiskiem narkomanów, nie odpowiadają jego przełożonym. Jan otrzymuje polecenie wyjazdu na studia do Rzymu. Jest pewien, że to próba oddzielenia go od wiernych, potrzebujących pomocy, młodych ludzi. Chce walczyć o swoje miejsce. Życie jednak dramatycznie zmienia wszystkie plany. W szpitalu Jan dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV.

Młody ksiądz musi samotnie przejść hiobową próbę. Porzuca przyjaciół, opuszcza parafię i zaszywa się w starym klasztorze. Pretensje do Boga, zwątpienie w sens wiary i własną słabość próbuje zagłuszyć fizyczną pracą. Życie w izolacji nie przynosi mu jednak ukojenia, a cierpienie, które przynosi choroba i brak tolerancji, którego doświadcza, sprawiają, że opuszcza zakon. Rusza w drogę, która ma zakończyć jego życie, ale nieoczekiwanie przynosi ona nadzieję. Spotkanie podróżującej trójki młodych ludzi ukaże mu nowy obraz życia i doprowadzi do dawnego przyjaciela, Pawła - znanego muzyka, brata jednego z narkomanów, którym kiedyś pomagał. Ta niezwykła podróż zmusi Jana do ponownej konfrontacji nie tylko z własną chorobą, ale i z ludźmi, których uczył, a później opuścił bez słowa.

reżyseria: Andrzej Seweryn
scenariusz: Maciej Strzembosz
zdjęcia: Piotr Wojtowicz
muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
scenografia: Janusz Sosnowski
obsada: Michał Żebrowski (ksiądz Jan), Joanna Sydor (Marta), Robert Janowski (Paweł), Joanna Liszowska (Elka), Robert Więckiewicz (śmieciarz), Marcin Kwaśny (mnich)
czas trwania: 106 min.

Po projekcji, w kawiarni kina, odbędzie się spotkanie z Joanną Sydor, odtwórczynią roli Marty w filmie "Kto nigdy nie żył".

Z wybiciem godziny 18:00, w Tarnowskim Centrum kultury rozpocznie się wernisaż wystawy Wideo-Art Lecha Majewskiego pt. "Krew Poety". Instalacja ta rok temu prezentowana była w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Z oglądaniem wystawy trzeba się będzie jadnak spieszyć, gdyż już o 19:00 w kinie Marzenie nastąpi uroczysta inaugoracja 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Kolejny z filmów zaproponaowanych przez organizatorów festiwalu to "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego.

Komedia z odrobiną goryczy. Miasteczko Jaśminów. Klasztor kamedułów. W jego murach służy Bogu pięciu zakonników: przeor - ojciec Kleofas, bracia: Zdrówko, Śliwa, Czeremcha i Czereśnia. Imiona trzech ostatnich oddają ich szczególną cechę - braciszkowie pachną: jeden śliwą, drugi czeremchą, trzeci czereśnią.

Pewnego dnia w klasztorze pojawia się atrakcyjna kobieta z małą córeczką, na zlecenie władz kościelnych ma zająć się konserwacją klasztornych obrazów. W dzień pracuje przy obrazach, a wieczorami, na poddaszu, oddaje się dziwnym praktykom - wydobywa z kufra buteleczki z olejkami zapachowymi, menzurki, pipety, kolby destylacyjne i rozpoczyna alchemiczne eksperymenty...

reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski
zdjęcia: Krzysztof Ptak
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia: Joanna Doroszkiewicz
obsada: Adam Ferency (przeor klasztoru-ojciec Kleofas), Grażyna Błęcka-Kolska (Natasza), Janusz Gajos (brat Zdrówko), Krzysztof Pieczyński (brat Czeremcha), Grzegorz Damięcki (brat Śliwa), Franciszek Pieczka (święty Roch), Bogusław Linda (aktor Zeman), Krzysztof Globisz (burmistrz)
czas trwania: 115 min.

Komentarze...