Inauguracja wolontariatu studenckiego – spotkanie z prof. Jerzym Buzkiem
access_time 2007-07-22 15:02:34
20 lipca 2007 roku odbyła się, w naszym regionie, inauguracja ogólnopolskiego programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności : „Wolontariat studencki” realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Animatorów KLANZA.
Regionalnym koordynatorem programu zostało Centrum Animacji Społecznej „ Horyzonty”.
 
Gościem specjalnym uroczystości był prof. Jerzy Buzek – były Premier Rządu RP oraz obecny poseł do Parlamentu Europejskiego. Profesor jest również uczestnikiem programu wolontariatu i podczas pobytu w Janowicach poprowadził zabawy wraz z miejscową młodzieżą : skakanie na skakance, grę – „zamiana krzeseł” oraz wiele innych.
 
Po spotkaniu z młodzieżą udał się do pałacu w Janowicach na konferencję prasową, na której przybliżył ideę wolontariatu studenckiego:
 
„Wolontariat Studencki” jest sposobem na pobudzenie ruchu kulturalnego i młodzieżowego w mniejszych miejscowościach mającym również na celu integracje dzieci i młodzieży podczas wakacji – podczas roku dzieci maja okazję do samorealizacji, natomiast podczas wakacji szkoła jest zamknięta i właśnie dzięki temu projektowi dajemy im szanse na leprze przeżycie wakacji i rozwój kulturalny.
 
Uczniowie Uczelni Wyższych w ramach programu, w grupach około 3 studentów, prowadzą przez okres przynajmniej 5 dnia zajęcia na terenie szkół podstawowych i gimnazjalnych w czasie wakacji oraz w roku szkolnym (dla studentów jest to jednocześnie forma spędzenia wakacji ale także i praktyki zawodowej, która jak wiadomo daje ogromne doświadczenie w przyszłym życiu). W ostatnich dniach właśnie taka grupa studentów ukończyła projekt zajęć teatralnych w Janowicach – ich osiągnięcia mieliśmy okazje zobaczyć podczas przedstawienia w Domu Kultury w Janowicach oczekując na przyjazd Prof. Jerzego Buzka.
 
Ważnym elementem w tym projekcie jest także współpraca samorządów terytorialnych – podkreślał Prof. Jerzy Buzek, to dzięki ich działaniom wraz z organizacjami studenckimi jest możliwa realizacja takich projektów. Poza samorządami terytorialnym i organizacjami studenckimi potrzebni są także inwestorzy, którzy swoim wsparciem dadzą możliwość na zrealizowanie jednego czy wielu projektów w danej miejscowości.
 
Pierwszą uczelnią partnerską programy został Uniwersytet Jagielloński, który aktualnie po za swoimi wolontariuszami stara się opracować programy dydaktyczne dla Animatorów oraz szkolenia.
 
Do programu może zapisać się każdy chętny student pragnący dzielić się swoją wiedzą i pasjami z innymi młodymi ludźmi, dając im szanse na nie tylko leprze spędzenie wakacji ale także rozwój kulturalny.
 
Szczegółowe informacje kontaktowe i na temat współpracy na stronach :
- Centrum Animacji Społecznej „ Horyzonty” www.horyzonty.org.pl
- Wolontariat Studencki www.wolontariatstudencki.pl
 
Jeśli chcesz zbudować statek to zawołaj ludzi ale nie po to, by planować i obrabiać drewno, ale by przekazać im tęsknotę za dalekim i bezkresnym morzem.
/Saint d’Exupery/
 
Tekst i fotografia : Kamil Zyznar – kamil.art@poczta.fm
Komentarze...