Święto Dzieci Gór rozpoczęte
access_time 2007-07-23 18:03:11
- Przenieśliśmy na najbliższy tydzień stolicę Małopolski z Krakowa do Nowego Sącza. To tutaj jest prawdziwa, tak różnorodna Małopolska, przepiękna w bogactwie tradycji naszych małych Ojczyzn - powiedział wicemarszałek województwa Leszek Zegzda podczas koncertu rozpoczynającego Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu.


Festiwalowy tydzień rozpoczął się tradycyjnym spotkaniem zespołów przed ołtarzem polowym przy sądeckiej bazylice św. Małgorzaty. Niezwykła msza św., koncelebrowana przez biskupa Antoniego Długosza z Częstochowy, zgromadziła dzieci różnych krajów i religii. Należące do odmiennych kręgów kulturowych zespoły przeżywały skupienie modlitewne na swój sposób. Wyrażany muzyką, tańcem i śpiewem nastrój dziecięcej radości udzielił się uczestnikom niecodziennej liturgii.

Wieczorny, inauguracyjny koncert poprzedził barwny korowód, podziwiany przez licznie zgromadzonych widzów. Dzieci z różnych stron świata powitali m.in. wicemarszałek województwa Leszek Zegzda, gospodarze Nowego Sącza: prezydent Ryszard Nowak i przewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki oraz pomysłodawca Święta Dzieci Gór - Antoni Malczak, dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu.

Uczestnikami XV Święta Dzieci Gór są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W tegorocznej edycji biorą udział zespoły z Rumunii Portugali, Czech, Łotwy, Meksyku, Ukrainy oraz Polski. Przez siedem festiwalowych dni zespoły wspólnie koncertują, prezentują wystawy i kiermasze narodowe, zwiedzają okolicę i uczestniczą w wieczornych ogniskach.

Podczas wspólnej zabawy dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku wobec wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Sceną festiwalu odbywającego się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary jest sądecki Rynek i Nowosądecki Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy. Poza Nowym Sączem koncerty festiwalowe będą odbywać się w Krynicy, Piwnicznej, Muszynie, Nowym Wiśniczu, Brzesku oraz Dominikowicach.

Komentarze...