100 lat skautingu – odnowienie przyrzeczenia tarnowskich harcerzy
access_time 2007-08-02 00:23:25
1 sierpnia o godzinie 8. rano na całej kuli ziemskiej kilkadziesiąt milionów skautów odnowiło swoje przyrzeczenie. Stało się to dokładnie w 100 lat od rozpoczęcia na wyspie Brownsea w Wielkiej Brytanii pierwszego obozu skautowego. Na wyspę przywiódł młodych chłopców gen. Robert Baden-Powell – twórca światowego skautingu. W Tarnowie uroczystość odnowienia przyrzeczenia odbyła się na ruinach zamku Tarnowskich na Górze Świętego Marcina, z udziałem Doroty Skrzyniarz, zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa
Uroczystość, która w Tarnowie odbyła się na ruinach zamku na Górze św. Marcina zgromadziła harcerzy i instruktorów Hufca ZHP im. Gen. J. Bema w Tarnowie. Gościem harcerzy była Dorota Skrzyniarz, zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa. Uczestnicy wspólnie wypowiadali Rotę Przyrzeczenia Harcerskiego.

Po odnowieniu przyrzeczenia, które składane było na Krzyż Harcerski ułożony na fladze państwowej, zawiązany został tradycyjny krąg, a następnie została odśpiewana pieśń Jerzego Brauna „Płonie ognisko i szumią knieje”. Harcerze uczcili również pamięć założyciela skautingu Roberta Baden-Powella oraz Andrzeja Małkowskiego, którego działalność przyczyniła się do powstania drużyn skautowych na ziemiach polskich, a szczególnie we Lwowie i Tarnowie. Jego pomnik jesienią zostanie uroczyście odsłonięty na skwerze w Tarnowie, noszącym imię wielkiego wychowawcy, patrioty i żołnierza niepodległości.

Na zakończenie zbiórki, komendant hufca zaprosił obecnych harcerzy na wieczorną uroczystość w dniu 1 sierpnia pod Grobem Nieznanego Żołnierza związaną z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, którego bohaterską i najofiarniejszą częścią byli młodzi harcerze z Szarych Szeregów.
Komentarze...