Niebezpieczne wakacje
access_time 2007-08-02 11:58:56
Wakacje charakteryzują się nie tylko zwiększeniem ruchu turystycznego, ale też nasileniem występowania przestępstw; szczególnie tych dotyczących pieniędzy. Najczęściej ich sprawcy dokonują włamań, ale pojawiają się i tacy, którzy stosują przemoc i podstęp.


W Tarnowie na ul. Westerplatte, w godzinach nocnych w przewiązce bloku, czterech nieznanych sprawców po uprzednim doprowadzeniu do stanu bezbronności poprzez duszenie 31 letniego mieszkańca Tarnowa z jego kieszeni skradli pieniądze w kwocie 200 zł.

Jak pokazują przykłady, pieniądze w sposób nieuczciwy można zdobyć również stosując oszustwo. Przestępcy tacy najczęściej podają nieprawdziwe informacje na temat oferowanego przedmiotu lub własnej tożsamości. Ich ofiarami padają zwykle osoby starsze.

Do 70 letniej mieszkanki Tarnowa zadzwoniła młoda kobieta przedstawiając się za córkę jej siostrzenicy, prosząc jednocześnie o pożyczkę pieniędzy w kwocie 25000 zł. Z uwagi, że takiej kwoty nie posiadała uzgodniły kwotę 6000 zł do której przekazania doszło na przystanku MPK przy ul. Czerwonej w Tarnowie. Po przyjściu do domu starsza kobieta przedzwoniła do siostrzenicy w Krzeszowicach, która nie potwierdziła aby kogokolwiek do niej kierowała.


Sprawczyni tego wyłudzenia, oprócz kłamstwa na temat swojej osoby, zastosowała znany chwyt psychologiczny. Polegał on na zaplanowanym wcześniej drastycznym zwiększeniu swojej prośby, względem faktycznych oczekiwań. Ofiara zszokowana wysokością wypowiedzianej kwoty z większą łatwością zgodziła się później na sumę znacznie niższą, a jednocześnie będącą w jej posiadaniu.

Zdarzenia ostatnich dni pokazują, że zawsze trzeba mieć się na baczności. Należy bezwzględnie unikać przebywania w niebezpiecznych miejscach oraz sprawdzać każde podejrzane lub choćby niecodzienne informacje, z jakimi zgłaszają się do nas inni.

Komentarze...