Konferencja w Starostwie
access_time 2007-08-08 17:43:36
8 sierpnia 2007 roku o godz.10, w Starostwie Powiatowym w Tarnowie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona kilku zagadnieniom. Tematami spotkania był konkurs mający wyłonić m.in. najlepsze potrawy regionalne. Gościem specjalnym był bardzo znany ze swojej działalności Duszpasterz Akademicki Ojciec Jan W. Góra, który zapraszał na Jamną.

Tematami konferencji były sprawy związane z ogłoszeniem przez Starostwo Powiatowe Konkursu na najlepsze potrawy regionu tarnowskiego.Powstaje pytanie jaki jest cel takiego konkursu? Podstawowym zamierzeniem jest promocja działalności regionalnej,kuchni ziemi tarnowskiej jak również samego regionu tarnowskiego. Pan Mieczysław Kras, starosta tarnowski podkreślał, że ważna jest możliwość promocji dla produktów z regionu, przykład serów Bogoni. Laureaci takiego konkursu mogą posługiwać się specjalnym logiem, świadczącym zarówno o jakości produktu jak i służącym jego promocji. Potrawy, które zdają się być bardzo interesujące to m.in.: wino owocowe, "końskie zdrowie" -niskoprocentowa wódka, pasztet z królika, szynka chłopska a także salceson wiejski. Na konferencji odbyła się degustacja niektórych regionalnych przysmaków.

Konkurs trwa do dnia 15 sierpnia, finał oraz ogłoszenie wyników nastąpi 9 września w Wojniczu, na tegorocznych Dożynkach Powiatowych.

Kolejnym istotną częścią konferencji było zaproszenie przez Ojca Górę na tegoroczne uroczystości, które odbędą się w Jamnej, koło Ciężkowic, w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów. Uroczystości noszą nazwę "Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego". Odbędą się one 15 sierpnia br.

Oprócz tego od 4 do 19 sierpnia będą trwały różnego rodzaju imprezy towarzyszące. Ojciec Jan Góra opowiadał o wymiarze uroczystości, które co roku odbywają się w Jamnej- malowniczej miejscowości leżącej na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim. Jest on również organizatorem czuwania nad Jeziorem Lednica, koło Gniezna. Dlatego ten znany dominikanin z Poznania nawiązuje na czuwaniach w Lednicy do Jamnej jak i ludzi z regionu tarnowskiego zaprasza do Wielkopolski.

"ŚWIĘTO POJEDNANIA I ODPUSTU JAMNEŃSKIEGO" 15.08.2007

PROGRAM:
Godz. 10.00 - 10.45 - Miejsce pamięci i pojednania:

  • Wspomnienie o żołnierzach poległych podczas I i II Wojny Światowej
  • Wystąpienie Starosty Tarnowskiegoli>
  • Modlitwa za zmarłych, złożenie kwiatów

Godz. 11.00 - 12.15 - Msza Św. polowa w intencji poległych żołnierzy. Msza odpustowa
Godz. 12.30 - 13.00 - Polonez na łące
Godz. 16.00 - 19.00 - Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, Zabawa integracyjna, Kiermasz książek
Godz. 19.30 -Zabawa na łące, koncerty zespołów artystycznych

Imprezy towarzyszące: 4-16 sierpnia - Ogólnopolski Jackowy Plener Malarski i Rzeźbiarski JAMNA' 2007
14 sierpnia godz. 15.00-20.00- Radosny Pogrzeb Matki Bożej, Koncert Wieczorny
18 sierpnia- II Zlot Matek Boskich
19 sieprnia- Imieniny Domu Św. Jacka na Jamnej z okazji 750 rocznicy śmierci Patrona oraz 15 rocznicy Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów.

W trakcie trwania uroczystości i imprez będą za darmo dla przybyłych rozdawane specjalnie na ten cel przygotowane placki oraz zupa. Będzie można również nabyć wiele pamiątek związanych m.in. z Jamną (np. film z udziałem Krzysztofa Globisza "Góra Góry").

Więcej o Jamnej, można znaleźć między innymi na stronach:

- www.jamna.org.pl
- www.jamna.pl

Bartosz Białasek

Komentarze...