Atrakcje "Nocy muzeów" w Tarnowie
access_time 2007-05-20 10:06:03
Kolejną muzealną noc w Tarnowie (poraz drugi, w Polsce trzeci) otworzył dyrektor Adam Bartosz w cygańskim obozowisku przy Muzeum Etnograficznym. A później... już tylko same atrakcje.
foto"Noc muzeów" to międzynarodowy projekt, który polega na tym, że w ciągu jednej nocy, w niektórych muzeach, w różnych krajach placówki są otwarte i proponuje się zwiedzającym specjalne imprezy. WIĘCEJ <-

Spotkanie rozpoczęła "Noc cygańska" w Muzeum Etnograficznym. Było to spotkanie z kulturą romską przy ognisku. Wystąpił zespół "Čači Vorba" ("Szczera mowa"), który tworzą młodzi ludzie z Lublina i Wrocławia. Grupa zafascynowana muzyką Europy Środkowej, Wschodniej, Bałkan śledzi stare melodie cygańskie i zaprezentowała je zgromadzonej publiczności. Imprezę rozpoczęło rozpalenie ogniska przez najstarszego z obecnych Romów. Później można było obcować z muzyką romską, uczestniczyć w pokazie bielenia patelni, które później były do kupienia. Nie byłoby nocy w taborze cygańskim bez tradycyjnej wróżby. I tę atrakcję zaproponowano uczestnikom imprezy, a przyszłość przepowiadała matka Adama Andrasza - Prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Romów, jednocześnie Rzecznika Praw Romów. Sam Adam Andrasz zachęcał uczestników do wspólnej zabawy. Piękna księżycowa noc, płonące ognisko, półmrok, zapach pieczonej kiełbaski i charakterystyczna muzyka romska tworzyły niepowtarzalny nastrój.

fotoBez wątpienia atrakcją "Nocy muzeów" było podziwianie panoramy Tarnowa nocą z wieży Ratusza. W trakcie wejścia można było oglądać mechanizm zegara. Ta atrakcja była dostępna dla ograniczonej liczby zwiedzających (wszystkie bilety wykupiono już w pierwszej godzinie otwarcia muzeum) ze względu na trudne wejście na wieżę. Szczególnych wrażeń doznawali zwiedzający, oglądając pejzaż miasta, zwłaszcza nocą.

W Sali Pospólstwa każdy ze zwiedzający mógł zrobić sobie stylizowane, pamiątkowe zdjęcie w strojach historycznych.

Zainteresowanie wzbudzał również pokaz konserwacji obrazu. Otwarte drzwi wszystkich sal wystawowych zachęcały do oglądnięcia, m. in. przepięknej porcelany, jednego z najcenniejszych w kraju zbiorów wyprodukowanych w wytwórniach zagranicznych i najstarszych polskich manufakturach. Pod wpływem odpowiedniego oświetlenia porcelana lśniła całym blaskiem. W jednej z sal, w zbrojowni, zachwycały eksponaty dotyczące oręża i zbroi. Pasjonaci militariów mogli zapoznać się mechanizmem naciągania kuszy, czy też zrobić sobie zdjęcie z rycerzem. W sali poświęconej biografii Józefa Bema tarnowianie zobaczyli eksponaty dotyczące bohatera walk o niepodległość Polski i Węgier.

fotoJednym z punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego "Strofy o muzeum" zorganizowanego w związku z przypadającym w roku 2007 jubileuszem 80-lecia założenia Muzeum w Tarnowie. Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej uczniów gimnazjów i szkół średnich, zainteresowanie przeszłością historyczną. Uczestnicy konkursu przybyli do Sali Rady Muzeum, gdzie dyrektor Adam Bartosz wręczał nagrody. Przyznano osiem równorzędnych nagród. Były to przepiękne książki pt, "Skarby muzeów Małopolski". Uroczystość przebiegała w doniosłej atmosferze. Wiersze wyróżnionych czytał aktor Grzegorz Janiszewski, zaś oprawę muzyczną stworzyli uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie: Karol Mach i Marcin Turski. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy koncertu na gitarę klasyczną, m.in. wariacje Händla.

Lista osób nagrodzonych w konkursie poezji pt. "Strofy o muzeum" - równorzędne nagrody:
Aleksandra Barnaś - Gimnazjum nr 2
Joanna Kaprian - III LO
Martyna Ostrowska - Gimnazjum nr 6
Szymon Przeklasa - Gimnazjum nr 7
Sylwia Kieć - IV LO
Kinga Tarnawska - Gimnazjum nr 8
Karolina Serafin - V LO
Justyna Nowak - IX LO

Niestety, z przyczyn niezależnych od Muzeum nie zrealizowano jednego z punktów programu - "Fiakrem po Tarnowie". Zwiedzający pozbawieni zostali niezwykle romantycznej przejażdżki bryczką uliczkami Starego Miasta.

Akcja "Noc muzeów" cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Pokazała, że współczesne pokolenie chce poznać swoje korzenie, chce stać na straży tożsamości narodowej. Mieszkańcy Tarnowa tłumnie przybyli do: Ratusza, Muzeum Etnograficznego, kamienicy przy Rynku 20-21. Cała impreza odbywała się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...