Środa w 21. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej (nowe fotografie!)
access_time 2007-05-22 15:18:48
"Chłopiec na galopującym koniu", "Braciszek", "Palimpsest" - to projekcje konkursowe przewidziane na środowy wieczór. Nocą zaś - o 21:00 - na tarnowskim Rynku rozpocznie się plenerowy pokaz "Vinci", filmu z udziałem Jana Machulskiego.

Mimo, że najciekawsza część każdego dnia festiwalu, prezentacja filmów konkursowych, rozpoczyna się o 16:00, dzieci na Tarnowską Nagrodę Filmową zaproszone są od godziny 9:00. W środę w ramach Kina Młodego Widza będzie można zobaczyć następujące filmy:

od godz. 9:00
"Kajko i Kokosz" - reż. D. Zduńczyk (16')
"Bukolandia Katastrofa" - reż. L. Gałysz (24')

od godz. 11:00
"Bukolandia Turydlaki" - reż. L. Gałysz (24')
"Domek" - reż. A. Manguszewska-Oczko (11')

Od godziny 16:00 zaczyna się blok filmów konkursowych.

16.00 – „CHŁOPIEC NA GALOPUJĄCYM KONIU” reż. Adam Guziński (75’)

Film „Chłopiec na galopującym koniu” powstał z inspiracji opowiadaniem T. Vessasa pt.: „Dziki Jeździec”. Jest to historia Jerzego, wypalonego twórczo pisarza, który wraz z żoną Marią i 7 letnim synkiem Jaśkiem zamieszkał z dala od miasta. Długotrwały kryzys twórczy i związane z nim problemy finansowe, wpływają na oddalenie się małżonków i wygaśnięcia uczucia między nimi.

Pewnego dnia rodzice dowiadują się, że ich syn jest chory i musi pojechać na operację do miasta. Dla chłopca jest to długo oczekiwany wyjazd do wymarzonego sklepu z samochodzikami, dla rodziców to czas niepokoju i rozłąki, która zmusza ich do ponownej refleksji nad istotą ich związku.

reżyseria: Adam Guziński
scenariusz: Adam Guziński (na podstawie powieści Tarjeia Vesaasa)
zdjęcia: Jolanta Dylewska
dźwięk: Jan Freda
scenografia: Anna Wunderlich
obsada: Piotr Bajor (Jerzy), Aleksandra Justa (Maria), Krzysztof Lis (Janek), Anna Seniuk (starsza pielęgniarka)
czas trwania: 70 min.

18.00 – „BRACISZEK” reż. Andrzej Barański (97’)

Historia skromnego zakonnika, apostoła dobroci z Wieliczki, brata Alojzego Kosiby. Przez współzakonników nazywanego pieszczotliwie "Alojzaczkiem". Pełnił on obowiązki kwestarza i jałmużnika, słynął z pogody ducha i wielkiej dobroci. Ludziom spotykanym na ulicach Wieliczki dawał uśmiech i dobre słowo. Matki czekające na urodzenie dziecka często prosiły go o modlitwę do Matki Bożej.
Brata Alojzego widywano, jak w kościele franciszkańskim długo modlił się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej oraz przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1963 roku. Andrzej Barański napisał scenariusz na podstawie pracy "Patron maluczkich" pod redakcją ojca Bogdana Brzuszka.

reżyseria: Andrzej Barański
scenariusz: Andrzej Barański
zdjęcia: Dariusz Kuc
dźwięk: Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki
konsultacja muzyczna: Marta Broczkowska
scenografia: Albina Barańska
obsada: Artur Barciś (Piotr Kosiba, brat Alojzy), Grzegorz Gołaszewski (brat Jacek), Henryk Błażejczyk (ojciec Melchior/ojciec Wychowawca), Bartłomiej Bobrowski (zakonnik).
czas trwania: 98 min.

20.30 – „PALIMPSEST” reż. Konrad Niewolski (80’)

Marek - inspektor policji, człowiek na krawędzi psychicznej dezintegracji, usiłuje rozwikłać skomplikowaną sprawę kryminalną. Historia toczy się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza - to wątek sensacyjny, druga rozgrywa się w sferze doznań psychicznych głównego bohatera. Poznajemy najgłębsze zakamarki świadomości Marka. Zadajemy sobie pytanie, co jest jawą, a co fantasmagorią, gdzie przebiega granica pomiędzy rzeczywistością a naszym o niej wyobrażeniem, co nadaje sens cierpieniu i co naprawdę jest w życiu najważniejsze...

reżyseria: Konrad Niewolski
scenariusz: Igor Brejdygant
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
muzyka: Bartłomiej Gliniak
scenografia: Monika Sajko-Gradowska
obsada: Andrzej Chyra (Marek), Robert Gonera (Tomek), Tomasz Sapryk (Maciek), Magdalena Cielecka (Hanna)
czas trwania: 87 min.


fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...