Meteorolodzy ostrzegają
access_time 2007-05-23 12:30:59
W ostatnich dniach miały miejsce spektakularne wahania temperatury. Tego typu zdarzenia meteorologiczne powodują silne burze. W ciągu najbliższych 24 godzin prawie na pewno będą one mieć miejsce na terenie Tarnowa.

Według informacji przekazanych przez Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie w ciągu najbliższej doby na terenie Polski południowej przewiduje się występowanie licznych, gwałtownych burz i silnych opadów, a lokalnie wystąpi grad. Burzom towarzyszyć będzie silny wiatr osiągający w porywach prędkość 90 km/h.

Takie zagrożenie spowodować zniszczenie i połamanie drzew, utrudnienia komunikacyjne, uszkodzenia samochodów, kominów, wież, a nawet budynków , zrywanie dachów, zniszczenia upraw, uszkodzenia urządzeń elektrycznych i obiektów energetycznych. Stopień zagrożenia w skali dwustopniowej wynosi dwa.

Jak mówi Jerzy Pielka - Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Tarnowie - należy przedsięwziąć rutynowe przygotowanie. "Dużo zależy tu od samych mieszkańców. Ich rozsądek jest bardzo ważny. Każdy w swoim zakresie musi zadbać o to, żeby jego samochód nie był zaparkowany pod drzewem, gdyż to może się złamać. Trzeba zabezpieczyć przedmioty wolnostojące, sprawdzić czy studzienki odpływowe w piwnicach nie są zastawione, na terenach pozamiejskich sprawdzić, czy rowy melioracyjne są drożne.

Według zapewnień Jerzego Pielki służby przygotowują się na okoliczność bardzo obfitych opadów. Na terenie miasta sprawdzane są studzienki, które sprawiały zazwyczaj szczególny kłopot. Straż Pożarna pozostaje w gotowości.

Tekst: Tomasz Budzik - na podstawie materiałów UMT

Komentarze...