Rewitalizacja Skweru Małkowskiego
access_time 2007-05-24 10:18:32
W ramach rewitalizacji obszarów historycznych i zielonych na terenie śródmieścia zostaną rozpoczęte prace renowacyjne na skwerze A. Małkowskiego. Jest to kontynuacja akcji „Szkoła w dobrym stylu” z 2006 roku.

Tym razem zamiast tytułu „Szkoły w dobrym stylu” przez Prezydenta Miasta Tarnowa zostanie przyznany tytuł „Postawa godna pochwały” dla Hufca ZHP Tarnów. W czwartek 24 maja o godzinie 13:00 u zbiegu ulic Krakowskiej i Bema, wspólnie z Urzędem Miasta Tarnowa, Plastykiem Miejskim Jackiem Adamczykiem zostanie rozpoczęta adaptacja skwerku. W październiku ma się tam także znaleźć popiersie A. Małkowskiego.

Andrzej Małkowski
Urodził się 31 października 1888 r. Jeden z twórców polskiego skautingu, wybitny instruktor i teoretyk harcerstwa, działacz polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych.        W listopadzie 1909 roku otrzymał do przetłumaczenia klasyczny podręcznik twórcy skautingu Roberta Baden-Powella "Scouting for Boys". Po zapoznaniu się z treścią Małkowski stał się entuzjastą i propagatorem skautingu na ziemiach polskich. W okresie kwiecień - lipiec 1911 ukazywała się arkuszami jego praca "Scouting" jako system wychowania młodzieży - pierwsza polska książka o skautingu.

   Małkowski traktował skauting jako nowy styl życia i metodę odrodzenia młodzieży. W marcu 1912 roku wyjechał do Londynu w celu zebrania materiału do nowego wydania swej książki.     W czerwcu 1913 roku Małkowski przeniósł się do Zakopanego, gdzie wziął ślub z Olgą Drahonowską. Rozwijał tam ożywioną działalność, tworząc silny, niezależny ośrodek harcerski. Wraz z wybuchem wojny wstąpił na krótko do Legionów Piłsudskiego. Brał udział w pierwszych walkach, lecz zależność tych formacji od zaborcy austriackiego spowodowała jego wystąpienie.


fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...