Tarnowski Teatr podbija Ukrainę
access_time 2007-05-29 13:18:16
W dniach 13 – 17 maja. zespół tarnowskiego teatru na zaproszenie Wydziału Kultury i Sztuki Administracji Państwowej miasta Kijowa odbył podróż do stolicy Ukrainy, gdzie zaprezentował spektakl „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej, w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego.

Tarnowskie przedstawienie „Moralności pani Dulskiej” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego zostało zaprezentowane 15 maja w Kijowskim Akademickim Teatrze Młodym, z okazji Dnia Europy. Tarnowskich aktorów oglądała 450 osobowa publiczność, którą stanowili Polacy i Ukraińcy. W spektaklu wzięli także udział Anna Skowrońska – Łuczyńska – Minister, Radca Ambasady Polskiej w Kijowie oraz Alina Kalinowska – Zastępca Dyrektora Instytutu Polskiego, I Sekretarz Ambasady RP w Ukrainie.

Grażyna Nowak o przedstawieniu "Moralność Pani Dulskiej" w Kijowie:


lub->POBIERZSpektakl poprzedzony był konferencją prasową, w której uczestniczyli dziennikarze z kilkunastu kijowskich redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych, Paweł Sroka z TVP 3 oraz dyrekcja Tarnowskiego Teatru – Wojciech Markiewicz i Grażyna Nowak, reżyser Krzysztof Miklaszewski i dyrektor Kijowskiego Teatru Młodego Stanisław Mosjejew.

Na temat konferencji prasowej w Kijowie wypowiada się Grażyna Nowak:


lub->POBIERZNajistotniejsze pytania dotyczyły repertuaru, który tarnowski teatr prezentuje publiczności, możliwości i planów współpracy z teatrami Ukrainy i tego, czy teatr w Polsce jest sztuką niezależną czy też podlega działaniom cenzury. Uczestnicy konferencji otrzymali również materiały promujące teatr i miasto Tarnów, organizatorzy natomiast przygotowali i zaprezentowali ulotki, plakaty reklamowe i opis sztuki. Zarówno plakat, jak i ulotki zawierały motyw z tarnowskiej starówki. Po półtoragodzinnej konferencji rozpoczęło się przedstawienie brawurowo zagrane przez aktorów, w nowej, nieco zmienionej przestrzeni.

Tekst sztuki tłumaczony było symultanicznie. Jak twierdzą władze konsularne Polski w Kijowie tarnowską prezentację należy uznać za sukces, bowiem wszystkim zależy na tym, aby kultura łączyła społeczeństwo polskie i ukraińskie. Polaków w okręgu kijowskich mieszka aż 160 tysięcy. Na wyższych uczelniach obleganym przedmiotem przez młodzież ukraińską jest właśnie język polski .

Projekt zrealizowany został dzięki decyzji Ryszarda Ścigały, Prezydenta Miasta Tarnowa, gdyż decyzja o przyznaniu pieniędzy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęta zostanie dopiero w czerwcu.

4 i 5 czerwca tarnowski teatr powróci na Ukrainę, tym razem do Lwowa, by w ramach Polsko-Ukraińskiego Dnia Dziecka wystawić tam spektakl „Marysia i krasnoludki” dla ponad 900 dzieci z lwowskiego okręgu konsularnego. W programie pobytu przewidziano także m.in. zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt. Przedsięwzięcie to patronatem objęła Maria Kaczyńska, żona Prezydenta RP.

Komentarze...