Dyskusyjny Klub Książki w Tarnowie
access_time 2007-06-20 16:31:39
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki. Na razie tworzy go 10 osób – licealistów, studentów i osób starszych. Kolejne spotkanie w Klubie zaplanowano na 19 lipca.

W Polsce Reading groups (grupy czytelnicze) istnieją z powodzeniem już od trzech lat, w bibliotekach British Council. Pierwsze rodzime Dyskusyjne Kluby Książki (popularnie zwane DKK) zaczęły się pojawiać w kwietniu b. roku, w ramach programu "Promocja Czytelnictwa", jako owoc wysiłku pracowników Instytutu Książki i polskiego British Council.

Tarnowski DKK to grupa dziesięciu osób, są wśród nich licealiści i studenci, osoby staresze i młodsze. Tematem pierwszego spotkania były zainteresowania literackie klubowiczów, ważne i ulubione lektury, nawyki czytelnicze i oczekiwania. Wszystkich obowiązuje zasada, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a głos zabierają ci, którzy mają na to ochotę. Tematem, dla którego warto się było spotkać był "Król kier znów na wylocie" - Hanny Krall. Jak przystało na grupę dyskusyjną, ilu było uczestników, tyle opinii. Dyskusji sprzyjała forma literacka książki: suchy, pozbawiony emocji przekaz. Krótkie reporterskie zdania, przeplatanie teraźniejszości z przyszłością i nieustannie powracającą przeszłością. Jednym, taki zapis odpowiadał, bo pobudzał wyobraźnię i pozwalał na własne dopowiedzenia, innym, brakowało pogłębienia tematów, analizy przeżyć, opisów.

Za miesiąc (19 lipca o godz. 16.00 w Galerii Niebieskiej MBP, ul. Krakowska 4), kolejne spotkanie. Tym razem, będzie to dyskusja na temat książki Izabeli Sowy „10 minut od centrum”. W międzyczasie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na Forum Internetowe www.biblioteka.tarman.pl/forum, gdzie możemy wymieniać myśli i spostrzeżenia na temat książek i nie tylko, dzielić się wrażeniami z przeczytanych lektur oraz prowadzić rozmowy do których one nas sprowokują.

Komentarze...