VII Festiwal Filmowy „Vitae Valor” – Tarnów-Mościce 2007. 7-13 grudnia
access_time 2007-11-27 15:29:37
Festiwal „Vitae Valor” /„Wartość Życia”/ ma za zadanie prezentację i upowszechnianie tych dzieł filmowych, których treścią i przesłaniem jest podkreślanie znaczenia ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, etycznych, duchowych i metafizycznych.

Festiwal stanowi rodzaj retrospektywnego przeglądu, z uwzględnieniem produkcji najnowszej, ułożonego według określonego klucza tematycznego, np. twórczość wybranego reżysera, określony temat przewijający się w różnych filmach, pojedyncze utwory spełniające kryteria Festiwalu. Główne tematy w tym roku to: „Co ważne w życiu?”, „W sutannie i w habicie”, a także retrospektywa laureatów Nagrody „Vitae Valor 2007” za całokształt twórczości: w fabule (Andrzej Barański) i w krótkim metrażu (Maciej J. Drygas).

Festiwal „Vitae Valor” ma być nie tylko okazją do promowania i przypominania tego rodzaju twórczości, ale także upowszechniania treści w owych filmach zawartych, stwarzania okazji do refleksji i dyskusji na ten temat oraz nagradzania twórców, którzy w swojej działalności artystycznej tym aspektom ludzkiego życia poświęcają najwięcej uwagi. Zatem każda edycja Festiwalu wiąże się z honorowaniem wybranego twórcy Nagrodą „Vitae Valor”, przyznawaną za całokształt dorobku.

Pokazanych zostanie 28 filmów, gośćmi Festiwalu będą m.in. reżyserzy: Andrzej Barański, Maciej J. Drygas, Igor Devold, aktorzy: Andrzej Grabowski (który zagrał zakonnika w jednym z odcinków serialu „Na dobre i na złe” i który to odcinek zostanie przypomniany podczas Festiwalu), Włodzimierz Matuszak (znany z roli Proboszcza w serialu „Plebania”), krytyk i publicysta, ks. dr Marek Lis (autor m.in. leksykonu „100 filmów biblijnych” oraz redaktor i inicjator wydania „Światowej encyklopedii filmu religijnego”).

VII Festiwalowi „Vitae Valor” towarzyszyć będą dwie wystawy fotograficzne, występ muzyczny, wręczenie Nagrody Młodych „Semen” im. Roberta Gucwy, spotkania dyskusyjne, osobne bloki programowe poświęcone młodzieży i seniorom, a także 8 projekcji przedpołudniowych dla młodzieży szkolnej.

Wśród filmów zaproponowanych w tym roku przez organizatorów warto zauważyć najciekawsze premiery kinowe ostatnich miesięcy („Królowa”, „Życie na podsłuchu”, „Dziecko”, „Przyjaciele”), wybrane filmy Andrzeja Barańskiego – jednego z najważniejszych polskich reżyserów („Braciszek”, „Nad rzeką, której nie ma”, „Kobieta z prowincji” oraz autorski, wskazany przez samego reżysera zestaw filmów krótkometrażowych), znakomite obrazy dokumentalne – polskie i zagraniczne („Usłyszcie mój krzyk”, „Jeden dzień w PRL”, „Głos nadziei”, „Grizzly Man”). Oryginalne propozycje to m.in. pokaz klasycznego obrazu Ingmara Bergmana „Goście wieczerzy pańskiej”(1962), radziecka ekranizacja słynnego opowiadania Lwa Tołstoja „Ojciec Sergiusz”(1978), wybrane odcinki serialu „Na dobre i na złe” oraz przygotowany specjalnie dla prymasa Józefa Glempa, nieznany publiczności, zestaw montażowy fragmentów serialu „Plebania”.

VII Festiwal Filmowy „Vitae Valor” odbędzie się w Mościckim Centrum Kultury w dniach 7-13 grudnia br., a patronuje mu biskup tarnowski Wiktor Skworc, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała. Stowarzyszenie Akademickie „Tratwa” wspierają m.in. Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie i Środowiskowy Klub Studencki „Przepraszam”.

Bilety – w bardzo przystępnej cenie: 3 zł ulgowy i 5 zł normalny oraz na seanse szkolne, można nabywać w kasie kina „Millennium” na 30 minut przed seansem. Cena karnetu na wszystkie filmy – 30 zł.

Strona Festiwalu – www.vv.tratwa.net.

Szczegółowy program imprezy można obejrzeć TUTAJ.

Komentarze...