"Współcześni Mistrzowie Kina" - 1 i 2 grudnia
access_time 2007-11-27 17:26:52
W grudniu, tym razem nietypowo bo w pierwszy weekend miesiąca, zapraszamy na kolejne dwa spotkania Akademii Filmowej – „Współcześni Mistrzowie Kina”

Kolejne dwa spotkania Akademii Filmowej – „Współcześni Mistrzowie Kina”, które odbędą się 1 i 2 grudnia, kolejno pierwszego dnia o godzinie 17.00 i o godzinie 10.00 dnia drugiego. Przypominam że każde spotkanie składa się z wykładu i projekcji filmu. Wykłady prowadzi dziennikarz Gazety Wyborczej i krytyk filmowy, Jerzy Armata. Tym razem, poznamy bliżej sylwetki Nikity Michałkowa oraz Jima Jarmuscha, jak również zobaczymy filmy tych reżyserów „Spaleni słońcem” i „Kawa i papierosy”.

Nikita Michałkow urodzony w Moskwie w roku 1945, jest przede wszystkim aktorem i reżyserem, ale zajmuje się również pisaniem scenariuszy i produkcją filmową. Wychował się wśród artystów, dziadek malarz, ojciec pisarz, matka poetka, brat również filmowiec. Odebrał staranne wykształcenie w Szkole Sukszyna, jak również w WGIK w Moskwie, na wydziale reżyserii. W jego twórczości filmowej przewijają się motywy zaczerpnięte z XIX- wiecznej literatury rosyjskiej, a filmy utrzymane są w atmosferze duchowej dekadencji.
Zdobył wiele zaszczytnych nagród m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1977 roku za „Niedokończony utwór na pianolę”, Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji za film „Urga” w roku 1991, natomiast za obraz „Spaleni słońcem” nagrodę jury na Festiwalu w Cannes oraz Oscara, obie w 1995 roku.

Film „Spaleni słońcem” został nakręcony w 1994 roku i zdobył, duże uznanie wśród krytyki filmowej. Bohaterem tego filmu jest pułkownik Kotow, spędza on wakacje w swojej podmiejskiej posiadłości wraz z rodziną. Życie Kotowa i jego rodziny toczy się leniwie i spokojnie, a pełne jest wesołych chwil, śmiechu i zabaw i jest niemal bajkowe. Szczęśliwe chwile jednak nie trwają wiecznie i nad tę sielankową scenerię nadciąga nieunikniona tragedia. Nikita Michałkow w mistrzowsko przedstawił tę melodramatyczną opowieść, bez zbędnych słów, szczerze, mądrze i w bardzo piękny sposób.


Jim Jarmusch urodził się w 1953 roku w Stanach Zjednoczonych w stanie Ohio. Początkowo chciał zostać pisarzem, ale po zetknięciu się francuskim środowiskiem filmowym, w okresie studiów, zmienił studia i tak został filmowcem. Jest scenarzystą, reżyserem, aktorem i kompozytorem, jest czołowym przedstawicielem amerykańskiego kina niezależnego. W swojej twórczości filmowej stroni od angażowania wielkich gwiazd kina, przesadnego efekciarstwa i rozmachu. Jego filmy są bardzo oszczędne w formie, a bogate w błyskotliwe i interesujące dialogi. Z jego filmografii wyróżnić można m.in. „Nieustające wakacje” z 1982, „Mystery Train” (1989), „Noc na Ziemi” (1991), „Truposz” (1995), czy „Ghost Dog: Droga samuraja” z 1999 roku.

„Kawa i papierosy” to zbitek 11 etiud filmowy, które łączy kawiarniana sceneria i wątek nieustannych, prowadzonych przy filiżance kawy i w papierosowym dymie, rozmów. Cykl ten został zainicjowany w 1986 roku, a doczekał się finałowego klapsa w roku 2003, po dwutygodniowej, ekspresowej pracy nad ostatnimi 6 etiudami. Powstał, w wyniku tej długoletniej pracy, wspaniały zestaw obrazów nie łączących się fabularnie, ale we wspólnym klimacie kawiarnianego zacisza, z przewodnim motywem, rozmową. "Kawa i papierosy" odprężają, są rozrywką oraz filmową koneserską używką, lekką i uniezależniającą niczym papierosy, niczym kawa, niczym kino Jima Jarmuscha.


Bilety na spotkania nabyć można w Biurze Obsługi Tarnowskiego Centrum Kultury w przedsprzedaży lub w dniu spotkania w cenie 10 złotych.

Komentarze...