Czuj się bezpiecznie w Święta
access_time 2008-03-20 19:17:57
Każdy okres przedświąteczny jak również czas samych Świąt posiada swoją specyfikę w kwestii bezpieczeństwa obywateli. Będzie dotyczyć to także zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

W ostatnich dniach przed każdymi świętami wzmaga się ruch w sklepach, trwa „gorączka zakupów”, a więc wzrasta zagrożenie kradzieżami kieszonkowymi. Na ulicach nasila się ruch pojazdów dlatego możemy liczyć się ze wzrostem kolizji i innych zdarzeń drogowych. Okres świąteczny wiąże się także z masowymi wyjazdami do rodzin i znajomych co powoduje, że pozostawiamy niejednokrotnie swoje mieszkania puste bez odpowiedniego zabezpieczenia, a to wzmaga zagrożenie włamaniami.

Przemierzanie samochodami dużych odległości wywołuje znużenie i brak koncentracji co może doprowadzić do zdarzenia drogowego nieraz bardzo tragicznego. To główne niebezpieczeństwa jakie czyhają na nas w okresie świątecznym. Ale pamiętajmy, że w większości tym zdarzeniom jesteśmy w stanie zapobiec sami. Tarnowska Policja jak co roku solidnie przygotowuje się by nie dopuścić do przykrych i niepożądanych zdarzeń, desygnując do służby dodatkowe patrole mundurowe i po cywilnemu.

Warto jednak przypomnieć kilka zasad zachowania, by nie stać się ofiarą przestępstwa czy sprawcą zdarzenia drogowego:

- udając się na zakupy zabierajmy z sobą tylko niezbędną ilość gotówki,
- portfele z pieniędzmi i dokumentami trzymajmy w wewnętrznych kieszeniach ubrania lub damskich torebkach trzymanych podczas zakupów pod pachą, a nie zwisających na ramieniu,
- przy płaceniu kartą bankową, nie spuszczajmy jej z oka, a wpisywanie kodu PIN niech nie będzie widoczny przez osoby postronne,
- starajmy się nie robić większych zakupów samemu lecz weźmy z sobą drugą osobę, która będzie nas obserwowała, a jednocześnie „ubezpieczała”
- jadąc autobusem trzymajmy portfele i torebki w miejscu niedostępnym dla potencjalnego złodzieja.

Wyjeżdżając na święta:

- nie chwalmy się gdzie i na jak długo wyjeżdżamy,
- zabezpieczmy jak to tylko możliwe mieszkanie (dom) środkami technicznymi,
- powierzmy na czas naszej nieobecności nasze mieszkanie (dom) sąsiadowi lub członkowi rodziny,
- opróżnijmy przed wyjazdem skrzynki pocztowe.

Jadąc w dalszą drogę sprawdźmy stan techniczny pojazdu i rozplanujmy trasę przewidując postoje na odpoczynek. W trakcie jazdy zabezpieczmy siebie pasami, a dzieci fotelikami. Nie spieszmy się. Wolniej jedziesz, dalej zajedziesz.

Zastosujmy się chociażby tylko do tych wskazówek, a unikniemy przykrych zdarzeń i rozczarowań.


Porady: Andrzej Sus, Komenda Miejska Policji w Tarnowie

Komentarze...