Internet w laptopie, wszędzie i szybko?
access_time 2008-03-21 18:13:18

        Ostatnio coraz popularniejsze stały się ofert polskich operatorów komórkowych związane z dostępem do internetu. Coraz częściej słyszymy o internecie szybkim tanim i wszędzie dostępnym. Czy rzeczywiście internet za pomocą połączenia z siecią komórkową może być szybki? A co za tym idzie, czy taki internet może być tani? najtańsze opcje abonamentowe to 47,58 zł w Erze, 60 zł w Plusie oraz tyle samo w Orange. Już po cenach widać, że w stosunku cena/prędkość internet nie jest najlepszym rozwiązaniem dla zwykłego (domowego) użytkownika. Kusi oczywiście mobilność takiego rozwiązania, pozwalająca wszędzie (tzn. tam, gdzie zasięg sieci operatora jest w miarę dobry) na korzystanie np. z komunikatora, przeglądanie poczty i ściąganie plików o stosunkowo małych rozmiarach. Próba zrobienia czegoś więcej (pobieranie/wysyłanie dużych ilości danych) może być uciążliwa oraz czasochłonna. Poza tym w większości przypadków istnieją limity transferu danych, szczególnie w przypadku tańszych opcji abonamentowych.Era GSM

Blueconnect 129

Blueconnect 99

Blueconnect 39

Miesięczny abonament za usługę blueconnect

157,38 zł

120,78 zł

47,58 zł

Czas trwania umowy (dla osób nie posiadających karty/modemu)

24 miesiące

24 miesiące

24 miesiące

Limit transferu danych

10 GB

5 GB

0,5 GB


Plus Gsm

iPlus Prywatnie 60

iPlus Prywatnie 110

Abonament miesięczny

60 zł

110 zł

Limit transferu danych

możliwość zmiany parametrów technicznych transmisji danych po przekroczeniu w jednym okresie rozliczeniowym 1 GB wysłanych i odebranych danych.

możliwość zmiany parametrów technicznych transmisji danych po przekroczeniu w jednym okresie rozliczeniowym 4 GB wysłanych i odebranych danych.


Orange

Orange Free Standard

Orange Free Premium

Abonament miesięczny

60 zł

120 zł

Limit transferu danych z max. szybkością

0,5 GB

4 GB

Czas trwania umowy

24 lub 36 mieś.

24 lub 36 mieś.


        U operatorów sieci komórkowych proponujących Internet w naszym laptopie lub komputerze stacjonarnym również preferowany typ umowy abonenckiej to umowa na 24 miesiące. stosunkowo tani w porównaniu do innych blue-connect w sieci Era posiada tylko 500 mb limitu transferu danych, co oznacza, że po przekroczeniu tej wartości jako odebrany transfer możemy spodziewać drastycznie niskiego spadku jakości łącza. Oczywiście wraz ze wzrostem opłaty jaką płacimy za comiesięczny abonament wzrasta dopuszczalny dla nas limit transferu. Plus Gsm za 60 zł oferuje podobną usługę, jednak tu prawdopodobieństwo, że prędkość naszego łącza internetowego zmniejszy się, następuje wraz z przekroczeniem 1 GB danych wysyłanych i odebranych. Orange wydaje się być tu stosunkowo drogi i mniej atrakcyjny: za 60 zł podpisując umowę na 24 miesiące otrzymujemy limit 500 mb, który gwarantuje maxymalną jakość naszego łącza.

        Internet poprzez kartę PCMCIA w laptopie jest stosunkowo drogim rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą wykorzystywać taki internet jako połączenie domowe. Wydaje się być natomiast doskonały dla przedsiębiorców, ludzi biznesu, którzy bez przerwy są w ruchu i potrzebują mieć dostęp do internetu praktycznie wszędzie. Pozostaje jeszcze problem zasięgu. Dostęp poprzez operatora komórkowego ma wadę- bez zasięgu sieci komórkowej, nie mamy internetu, przy zasięgu słabym, jakość naszego połączenia jest drastycznie niska.

 


Wszystkie ceny oraz informacje pochodzą z oficjalnych stron dostawców internetowych omówionych w artykule. Ceny jak i informacje o usługach i promocjach mogą się zmieniać bardzo szybko, jak to jest w branży IT. Artykuł będziemy w miarę na bieżąco aktualizować, czekamy również na sugestie, pytania czytelników.


Komentarze...