Okolice Tarnowa
access_time 2008-03-21 18:16:19

Okolice Tarnowa


        Mieszkańcy okolic Tarnowa również mają do wyboru kilka możliwości podłączenia Internetu. Co jest ciekawe, taki globalny operator jak Telekomunikacja Polska często nie ma możliwości technicznych udostępniania internetu za pomocą łącza aDSL w zdawałoby się raczej dostępnych dla innego rodzaju usług miejscach.

        Okazuje się, że mieszkańcy zamieszkujący okolice Tarnowa – zarówno miasta jak i mniejsze możliwości, również mają możliwość korzystania z uroków Internetu dzięki operatorom lokalnym. Nie zawsze jesteśmy zmuszeni do korzystania z łączy aDSL (lub też z połączenia realizowanego przez operatorów komórkowych).

        Często operatorzy działający poza granicami Tarnowa, w mniejszych miejscowościach, gdzie mamy do czynienia głównie z domami jednorodzinnymi (co utrudnia tworzenie infrastruktury przewodowej), są zmuszeni dostarczać mieszkańcom usługę drogą radiową. Minusy? Stosunkowo duże koszty aktywacji spowodowane wciąż wysokimi cenami sprzętu do odbioru oraz wysokie koszty utrzymania takiej infrastruktury (nadajniki). Niewątpliwie zaletą jest często to, że jest to jedyny sposób w jaki ludzie mogą otrzymywać usługę dostępu do internetu nie mając możliwości podłączenia do sieci nawet za pomocą tak dużych operatorów jak TP.


        W Dąbrowie Tarnowskiej, niedaleko Tarnowa działalność w zakresie dostarczania internetu prowadzi firma   INTEGRA. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z sieci przewodowej (abonament miesięczny w takim przypadku to 50 zł, koszty aktywacji wahają się od 9,90 do 90 zł). Oczywiście tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia internetu za pomocą łącza przewodowego konieczne staje się wykorzystanie drogi radiowej. Wtedy abonament miesięczny wynosi 66 zł, natomiast koszt aktywacji/instalacji w zależności od możliwości technicznych wacha się od 99-299 zł. Miejscowości będące w zasięgu sieci Integra to również m.in. Laskówka Chorąska, Żelazówka, Szarwark, Olesno, Morzychna, Brnik, Swarzów oraz Oleśnica. Klienci mają również możliwość skorzystania nawet przy uzyciu łącza radiowego, z usługi Cyfrowy Telefon Stacjonarny (wymagane podłączenie w standardzie 5 G – koszty instalacji wtedy zawsze wynoszą 299 zł). Umowa standardowo zawierana jest na okres 24 miesięcy.


        Z kolei w miejscowościach takich jak: Błonie, Dąbrówka Szczepanowska, Koszyce Małe, Koszyce Wielkie, Łętowice, Łowczówek, Łukanowice, Mikołajowice, Milówka, Nowodworze, Osiedle Koszyckie, Pleśna, Poręba Radlna, Radlna, Rychwałd, Rzuchowa, Szczepanowice, Świebodzin, Tarnowiec, Wielka Wieś, Wojnicz, Zakrzów, Zawada, Zbylitowska Góra, Zgłobice dostępny jest internet drogą radiową za pośrednictwem firmy FAITHnet. Koszt podłączenia internetu do komputera stacjonarnego wynosi 99 zł. Abonament to 39 zł (łącze o przepustowości 256kbit) lub 52 zł (łącze o przepustowości 4mbit). Podobnie jak u innych operatorów dla klientów chcących skorzystać z nowocześniejszych rozwiązań (pozwalających między innymi korzystać z telefonii VoiP) oferowana jest instalacja w standardzie 5 Ghz, kosztująca już 399 zł. Ciekawe jest, że dla klientów kupujących sprzęt komputerowy FaithNet oferuje 20 % lub 50 % (w przypadku instalacji na 5Ghz).


        Klienci w części południowej Tarnowa oraz w miejscowościach takich jak: Bogumiłowice, Mikołajowice, Łętowice, Wierzchosławice, Żabno, Niedomice mają możliwość wyboru kolejnego operatora świadczącego usługi dostępu do internetu drogą radiową (zarówno 2,4 Ghz jak i 5 Ghz) jak i w formie przewodowego dostepu. Firma RWD Prospect oprócz sklepu i serwisu internetowego, świadczy właśnie usługi dostępu do internetu. Cena instalacji w bloku mieszkalnym to 1,22 , koszt abonamentu miesięcznie to 61 zł (umowa zawierana na 12 miesięcy) . Dla domów jednorodzinnych oferta jest już bardziej zróżnicowana- tutaj mamy np do wyboru różny koszt instalacji, który jest zależny od czasu trwania umowy jaki wybierzemy. Przy 12 miesięcznej umowie koszty instalacji to 295 zł, przy umowie zawieranej na 24 miesiące instalacja wyniesie 195 zł, natomiast decydując się podpisać umowę na 3 lata, zapłacimy „tylko” 95 zł. Abonament też jest różny, w zależności od tego, jaką chcemy mieć przepustowość naszego łącza. Przy przepustowości 512 kbit oraz wyłączonym dostępie dla programów P2P (czyli np. popularne DC, Emule, Kazaa) płacimy miesięcznie 45 zł. Z taką samą prędkością oraz pełną obsługą P2P zapłacimy 10 zł wiecej (55 zł/miesiąc). Przy przepustowości łącza 1,5 Mbit abonament wzrośnie aż do 69 zł.


      
IAPT (Interaktywny Powiat Tarnowski) dostarcza Internet drogą radiową w  częściach Tarnowa oraz miejscowościach takich jak: Tarnów (ul. Klikowska),Tarnów (Krzyż), Tarnów (Zabłocie), Żabno, Podlesie Dębowe, Otfinów, Siedliszowice, Gręboszów, Lisia Góra, Żukowice (nowe i stare), Jastrząbka(nowa i  stara), Śmigno, Glów, Zabawa, Biskupice Radłowskie Wał Ruda, Łęka Siedlecka, Łęg Tarnowski, Niedomice, Ilkowice, Zawada, Radłów, Wola Radłowska.


   
Voltronik- jest to kolejny operator oferujący łącze radiowe. Rzuchowa, Skrzyszów, Zawada i okolice,  Krzyż i okolice Mościce, oraz tereny na poludniowy zachód od Tarnowa, Śródmieście i okolice ulic Szkotnik, Klikowska, Rejtana, Sowińskiego, Chopina, Powstańców Warszawy, Nowy Świat  to tereny i okolice, gdzie zasięg posiada sieć firmy Voltronik.  W zasięgu sieci w Tarnowie za korzystanie z łącza internetowego zapłacimy 55 zł w bloku, 60 zł w kamienicy, firmy zapłacą od 60-80 zł. Korzystanie z internetu poza granicami miasta to według cennika firmy koszt od 35 do 66 zł. Na początek oczywiście musimy ponieść koszt zestawu radiowego, który firma Voltronik oferuje w cenie od 100 do 240 zł. Abonenci w rejonie Tuchowa płacą 35 zł miesięcznie (ograniczone korzystanie z internetu) lub 55 zł (tzw. pakiet MAXI). Koszty instalacji to 1,22 zł (Umowa zawierana na 3 lata) aż do 270 zł (umowa na 1 rok).
Firma Info-Net S.C. - firma ta jest dostawcą internetu na terenie Tarnowa i okolic. Firma "INFO - NET" s.c. jest jednym z członków założycieli zrzeszenia firm ISP działających na terenie Tarnowa (dostawcy Internetu w Tarnowie i okolicach), powstałego w pierwszym kwartale 2003 roku pod nazwą "INTERNET DLA CIEBIE". Firmy należące do tego zrzeszenia to: Info-Net s.c., Manpol, Voltronik, RWD Prospect. Jakie ceny proponuje Info-NET S.C.? Obecnie dla klientów indywidualnych oferowane jest kilka promocji. Przykładowo promocja W3 (w wersjach MAX i MINI), pozwala na korzystanie z internetu już od 26 zł miesięcznie, przy umowie podpisywanej na 2 lata. Opłata aktywacyjna wynosi 199 zł ( w przypadku abonamentu wynoszącego 34 zł miesięcznie, aktywacja wynosi 149 zł. Dodatkowo pakiety różnią się przepustowością łącza Ethernet (przepustowość łączna do 4 Mb/s w przypadku W3max, oraz 2Mb/s w przypadku łącza W3mini). Podobnie jak pozostali konkurenci, Info-Net oferuje swoim klientom możliwość korzystania z Cyfrowej Telefonii Stacjonarnej, dzięki której znacznie można obniżyć koszty połączeń telefonicznych, wykorzystując przy tym technologię VOiP.
Firma Automatyka Sp. z o.o.
od września 2003 roku świadczy usługi dostępu do internetu drogą radiową. 6 głównych punktów dostępowych do sieci obejmuje obszary następujących miejscowości: Tarnów (Osiedle Koszyckie, Mościce), Zbylitowska Góra, Kępa Bogumiłowicka, Ostrów, Wierzchosławice, Bogumiłowice, Gosławice. Technologia wykorzystywana do dostarczania internetu to fale radiowe o częstotliwości 2,4 GHz.
Widzimy zatem, że nawet mieszkając poza dużą aglomeracją miejską mamy szansę uzyskać dostęp do wysokiej jakości łącza radiowego, znacznie przewyższającego jakość połączeń typu aDSL, pozwalających cieszyć się internetem nawet tam, gdzie operatorzy globalni (TP SA, Netia) nie mają możliwości technicznych podłączenia dla nas internetu.


Wszystkie ceny oraz informacje pochodzą z oficjalnych stron dostawców internetowych omówionych w artykule. Ceny jak i informacje o usługach i promocjach mogą się zmieniać bardzo szybko, jak to jest w branży IT. Artykuł będziemy w miarę na bieżąco aktualizować, czekamy również na sugestie, pytania czytelników.

Komentarze...