Zgaś światło dla klimatu
access_time 2008-03-29 13:06:31
W sobotę punktualnie o 20.00, miliony ludzi na całym świecie na godzinę zgaszą światło w ramach akcji "Godzina dla Ziemi". Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, apeluje do mieszkańców Małopolski o przyłączenie się do tej akcji.

Akcja ma zwrócić uwagę na zagrażające naszej planecie zmiany klimatu. Zgaszenie świateł będzie symbolem walki z globalnym ociepleniem, a także próbą uwrażliwienia społeczeństwa na ten problem.  Polska po raz pierwszy w tym roku przyłącza się do tej ogólnoświatowej akcji. Światłą zgasną m.in. w Warszawie, Gnieźnie i Poznaniu. Ciemno będzie w Pałacu Prezydenckim i na Zamku Królewskim w Warszawie. W projekcie biorą udział 24 kraje, m.in.: Stany Zjednoczone, Irlandia, Dania, Indonezja, Grecja, Węgry. Zaplanowano wygaszenie oświetlenia m.in. mostu Golden Gate w San Francisco oraz opery w Sydney.

Symbolem udziału Małopolski w "Godzinie dla Ziemi" będzie wygaszenie świateł w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Średnia temperatura Ziemi wzrosła o 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C spowoduje, że stopnieje lodowiec pokrywający Grenlandię, a ekstremalne zjawiska pogodowe nasilą się do niewyobrażalnych dzisiaj rozmiarów.

Zmiany klimatu m.in. przyśpieszają destrukcje lasów Amazonii, są ogromnym zagrożeniem dla przyrody i mieszkańców Indonezji, ograniczają rozwój krajów afrykańskich, i powodują gwałtowne topnienie się lodowców na całym świecie od Andów po Himalaje.

Wskutek zmian klimatu może wyginąć aż 1/3 gatunków na Ziemi. Już w tej chwili na skutek tego zjawiska cierpią m.in. pingwiny, niedźwiedzie polarne, tygrysy, delfiny, wieloryby oraz wiele innych zwierząt.

Niestety, pesymistyczne scenariusze naukowe przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o 5,8°C.

Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla. Ten z kolei wytwarzany jest głównie (bo aż w 37%) podczas produkcji energii.

Co roku światowy sektor energetyczny emituje do atmosfery.INFO: RDN

Komentarze...