Ropa mocno w górę - LPG bez zmian
access_time 2008-03-31 19:25:24
Pierwszy tydzień wiosny oznaczał kolejne, niewielkie tym razem korekty cen. Choć na większości stacji paliw cena najpopularniejszej bezołowiowej 95 zatrzymała się, to wciąż drożał diesel, który poszybował w sprzedaży detalicznej do poziomu notowanego po raz ostatni w listopadzie ubiegłego roku. Tradycyjnie cena LPG od kilku tygodni na tym samym, niezmiennie niskim poziomie.

Na światowych giełdach cena za baryłkę znów przekroczyła magiczną barierę trzech cyfr. Świąteczny spokój utrzymał się raptem kilka dni. Po informacji o wybuchu rurociągu w Iraku, notowania nerwowo skoczyły do kwoty 100 dolarów, nieznacznie ją przekraczając. Solidarnie zareagowały giełdy za oceanem i te na kontynencie europejskim.

Dzięki silnej pozycji złotówki do dolara ceny w hurcie nie tylko nie skoczyły w górę, ale wręcz spadły kilka punktów w dół. Mimo, że największe rafinerie w Polsce obniżyły ceny swoich produktów, to detaliści nie zdecydowali się na ten krok, windując dodatkowo w górę ceny oleju napędowego.

Do tej pory oszczędne dieslowskie silniki mogły być alternatywą dla podwyżek benzyny - mówi Paweł Roczniak, właściciel firmy EXPERT Roczniak - ta teza może okazać się mylna, jeśli tendencje równania poziomu ceny ropy i benzyny będą się utrzymywać.

Dodajmy, że ceny gazu LPG od kilku tygodni pozostają bez zmian. Średnia cena w kraju to około 2,19 za litr. Na niektórych tarnowskich stacjach można już zatankować za 2,10zł.

Komentarze...