Zbiórka podpisów w sprawie uroczystości Objawienia Pańskiego
access_time 2008-04-04 11:59:11
W kwietniu w diecezji tarnowskiej będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego. Akcja potrwa tydzień, a rozpocznie się w niedzielę 13 kwietnia.

Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia jest obok Wielkanocy, najstarszym świętem Kościoła obchodzonym już od IV wieku. W tradycji wielu krajów Europy obchody uroczystości Objawienia Pańskiego łączą się z dniem wolnym od pracy. Podobnie było i Polsce, jednak władze komunistyczne w 1960 roku odebrały świętu status dnia wolnego. Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc podjął decyzję, aby zbiórkę podpisów przeprowadzić w całej diecezji. "Obecnie dojrzeliśmy już do tego, aby poprzez odpowiednią inicjatywę ustawodawczą doprowadzić do wpisania uroczystości Objawienia Pańskiego do kalendarza dni świątecznych, w których powstrzymujemy się od pracy i świętujemy" - napisał w komunikacie, który będzie czytany w kościołach w niedziele 6 kwietnia.

Biskup z satysfakcją przyjął obywatelską inicjatywę ustawodawczą, podpisaną przez prezydentów i burmistrzów 54 miast w Polsce, które odwiedził Jan Paweł II. Teraz trzeba zebrać minimum sto tysięcy podpisów, by mogła zostać rozpatrzona przez Sejm Rzeczpospolitej.


Biskup tarnowski Wiktor Skworc mówi na temat zbiórki podpisów w sprawie dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego.


lub->POBIERZ
Akcja zbierania podpisów będzie przeprowadzona w parafiach diecezji tarnowskiej w ciągu tygodnia od od niedzieli 13 do 20 kwietnia. Obok podpisu należy podać także swój numer ewidencyjny (PESEL). W zbiórkę podpisów włączą się członkowie Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich, zwłaszcza Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruchu Światło-Życie, parafialnych Oddziałów Caritas.


Przygotowała: Ewa Biedroń z radia RDN Małopolska

Komentarze...