Trendy na tarnowskim rynku pracy
access_time 2008-06-18 15:42:07
Zróżnicowanie rynku pracy i rozwój firm zlokalizowanych w Tarnowie i najbliższej okolicy sprzyjają osobom poszukującym pracy. Dziś w Tarnowie- 18 czerwca – Manpower Polska, agencja pracy tymczasowej i doradztwa personalnego, zorganizowała spotkanie, podczas którego zaprezentowano tendencje na lokalnym rynku pracy. Eksperci Manpower przedstawili także Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, badanie planów pracodawców związanych ze zwiększeniem lub zmniejszeniem zatrudnienia w ich firmach dla III kwartału 2008 r.

W regionie tarnowskim znajdują się firmy należące do różnych sektorów przemysłu, w tym w szczególności: chemicznego, elektromaszynowego, szklarskiego i spożywczego. Ważną inicjatywą dla rozwoju lokalnego rynku pracy jest projekt Plastikowa Dolina, oparty na lokalnych tradycjach przemysłu chemicznego (krajowy lider w produkcji tworzyw sztucznych) i przemysłu maszyn i urządzeń do produkcji (producent m.in. obrabiarek i narzędzi wykorzystywanych m.in. w obróbce tworzyw sztucznych). Ważną rolę odgrywa także obecność stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu oraz Doliny Lotniczej zlokalizowanej w podrzeszowskiej Jasionce.

W ciągu ostatnich 8 lat rynek tarnowski i podkarpackie przedsiębiorstwa poddawane były gruntownej restrukturyzacji, zarówno strukturalnej jak i technologicznej. Z tego powodu bez pracy pozostaje wielu fachowców (elektromonterzy, mechanicy, operatorzy maszyn). Z kolei, z oceny ekspertów Manpower wynika, że niedobór osób o kierunkowym wykształceniu zawodowym ma bezpośredni wpływ na małą liczbę odpowiednio przygotowanych pracowników. „Wiele firm w Tarnowie i okolicach, głównie na sąsiadującym z Tarnowem Podkarpaciu, poszukuje pracowników o wąskich specjalizacjach, które kiedyś można było zdobyć w szkołach przyzakładowych”, mówi Aleksandra Rabinek, kierownik Manpower Polska.

Kogo pracodawcy szukają? W związku z powstaniem Doliny Lotniczej i inwestycjami firm produkujących na potrzeby lotnictwa, najczęściej poszukiwanymi pracownikami są m.in. operatorzy CNC, konstruktorzy, technolodzy, mistrzowie wydziałowi, a także projektanci części silników lotniczych, koordynatorzy kalibracji monitoringu lotniczego (specjalizacje te są niszowe i charakterystyczne dla tego Regionu). Równie cennymi zawodami są te wiążące się z obsługą nowopowstających centrów logistycznych, np. spedytorzy, operatorzy wózków widłowych i mechanicy.

Stopa bezrobocia w województwie małopolskim jest niższa od średniej krajowej (10,5%1) i kształtuje się na poziomie 8,1%2. Jednakże bezrobocie w samym Tarnowie jest jeszcze niższe – 6,6%3. Z obserwacji ekspertów Manpower wynika, że lokalnie działające firmy są w stanie zaproponować pracę prawie każdemu, bez względu na kwalifikacje. Z wyników Barometru Manpower, kwartalnego badania perspektyw zatrudnienia wynika, że co trzeci pracodawca (32%) w regionie Południowym, w skład którego wchodzi województwo małopolskie, planuje wzrost zatrudnienia w nadchodzącym kwartale.

Manpower wspiera firmy zapewniając im odpowiedni personel na różne stanowiska, od najprostszych, które nie wymagają od potencjalnych kandydatów większego doświadczenia. W chwili obecnej oddział Manpower przy ulicy Konarskiego 7/1 prowadzi rekrutacje m.in. na księgową (praca tymczasowa na rok z możliwością przedłużenia). Głównymi zadaniami tej osoby ma być przygotowywanie bilansów i raportów finansowych dla jednej z międzynarodowych firm zlokalizowanych w Tarnowie. Przewidziane wynagrodzenie to 2700 – 4500 PLN brutto, a jego wysokość uzależniona będzie od dotychczasowego doświadczenia. Poza tym, Manpower poszukuje pracowników administracyjnych z wykształceniem minimum średnim, którzy odpowiedzialni będą za sporządzanie zestawień finansowych. Pracownikom poszukiwanym dla firmy w Leżajsku oferowane jest docelowe wynagrodzenie w wysokości 2100 PLN brutto. Z kolei, pracodawca z Rzeszowa zatrudni operatorów narzędzi kuźniczych, a proponowane wynagrodzenie to 1800 PLN brutto w czasie okresu próbnego, a następnie ok. 2000 PLN brutto oraz premie.

W obecnej chwili najmniejsze szanse na zatrudnienie mają osoby o podstawowym wykształceniu bez wyuczonego zawodu, a także osoby z wykształceniem średnim ogólnym, absolwenci szkół o profilu artystycznym. Natomiast, według Aleksandry Rabinek z Manpower, w najbliższej przyszłości na wagę złota będzie każdy, kto ma doświadczenie w precyzyjnej obróbce metali, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą wkrótce konstruktorzy, technolodzy i operatorzy maszyn. Dobry technolog z doświadczeniem może obecnie liczyć na pensję w wysokości 3500 – 5000 PLN brutto, przy czym górny pułap zarezerwowany jest dla pracowników, którzy mają kilkuletnie doświadczenie. Ze względu na działające w Tarnowie duże firmy z branży budowlanej, na brak propozycji nie będą narzekać wykwalifikowani prawnicy budowlani, zarówno pracownicy fizyczni, jak i kierownicy budów. W tym sektorze wynagrodzenia rosną najszybciej, zgodnie z trendem ogólnopolskim. Pracownik z branży budowlanej może liczyć na wynagrodzenie 2700-4000 PLN brutto.

Według ekspertów Manpower, tarnowski rynek pracy wciąż się zmienia i w najbliższym czasie, w związku z inwestycjami planowanymi w Plastikowej Dolinie, będzie zapotrzebowanie na technologów procesów chemicznych z doświadczeniem. Ci mogą liczyć na pensje w granicach 2500 – 3000 PLN brutto. Eksperci Manpower przewidują także, że w latach 2009 -10 wzrośnie popyt na niewykwalifikowanych pracowników produkcyjnych.

Pracodawcy nadal bardzo chętnie zatrudniać będą osoby spełniające najważniejsze kryteria, z możliwością doszkolenia czy zapewnienia dodatkowych uprawnień lub kursów. Konsultanci Manpower obserwują także coraz częstsze powroty osób, które wyjechały do pracy do Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Coraz lepsze perspektywy zatrudnienia oraz wynagrodzenie oferowane przez polskich pracodawców okazują się być skuteczną zachętą.

Komentarze...