Gniazdo-Caritas pomoze rodzinie wielodzietnej przy budowie domu
access_time 2008-12-05 10:10:54
Kościół tarnowski będzie pomagał rodzinom wielodzietnym w budowie i remoncie domów. To nowa inicjatywa Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca i diecezjalnej Caritas. Będzie ona realizowana w 2009 roku, jako odpowiedź na hasło nowego roku pracy duszpasterskiej "Otoczmy troską życie".

"Nie mogę jako pasterz Kościoła tarnowskiego nie widzieć problemów, z jakimi borykają się rodziny wielodzietne. Dostrzegam je podczas wizytacji parafii. W diecezji tarnowskiej jest wiele rodzin wielodzietnych, które od wielu lat budują czy remontują domy. Nasza diecezjalna solidarność nakazuje nam pomóc tym rodzinom. Myślę, że spotkamy się także ze zrozumieniem i wsparciem ze strony władz samorządowych" - mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Mówi ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc:

lub ->POBIERZ


Podczas sesji dziekanów, jaka odbyła się w Tarnowie, biskup zaapelował do księży, aby podczas zbliżającej się wizyty kolędowej poznali bliżej skalę problemu, oraz zachęcili rodziny wielodzietne, aby starały się o pomoc w diecezjalnej Caritas.

Program "Gniazdo" ma rozpocząć się na początku nowego roku, wnioski będą rozpatrywane indywidualnie. "Skala problemu będzie nam bliżej znana kiedy skończy się wizyta duszpasterska. Spodziewamy się, że ludzie będą prosić o zakup materiałów do budowy domów, instalacji grzewczych, podłóg, okien. Pomoc będzie zależała od potrzeb. Z programu będą mogły korzystać nawet rodziny z dwojgiem, czy trojgiem dzieci, które żyją w bardzo złych warunkach" - mówi ks. Ryszard Podstołowicz dyrektor diecezjalnej Caritas.

Mówi ks. Ryszard Podstołowicz dyrektor diecezjalnej Caritas:

lub ->POBIERZ


Pieniądze na realizację programu mają pochodzić z Caritas diecezji tarnowskiej oraz w miarę możliwości z parafialnych oddziałów Caritas. Kościół liczy także na pomoc samorządów i ośrodków pomocy społecznej.

Diecezja tarnowska pomogła przed laty diecezjanom w budowie domów po wielkiej powodzi w 1997 roku. Dzięki wsparciu Caritas w rejonie Mielca zostało wybudowanych około 600 domów.

Podczas spotkania dziekanów rozmawiano także o innych inicjatywach. Wszyscy proboszczowie w diecezji tarnowskiej otrzymali konspekty przygotowane przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Dotyczą one troski o życie poczęte, rozwój życia duchowego, wspierania osób chorych i starszych, a także troski o ochronę środowiska. Materiały przeznaczone są dla członków parafialnych rad duszpasterskich, aby ich inspirować w podejmowaniu konkretnych inicjatyw związanych z tematem roku duszpasterskiego - troska o życie - na terenie parafii.


Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...