Tarnowianie na Gali Integracji
access_time 2008-12-08 14:02:36
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II reprezentowali Tarnów na Wielkiej Gali Integracji zorganizowanej w Warszawie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Gala odbyła się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W Polsce żyje ponad 5,5 mln niepełnosprawnych.

Wielka Gala Integracji miała szczególny charakter, ponieważ odbyła się dzień po przekazaniu premierowi Donaldowi Tuskowi przygotowanego przez środowisko osób z niepełnosprawnością projektu ustawy antydyskryminacyjnej. Temat ten zdominował wielkie święto osób z niepełnosprawnością.

W czasie Gali wyróżniono osoby i instytucje, które swoimi działaniami przyczyniają się do zmiany przestrzeni otaczającej osoby z niepełnosprawnością na bardziej  przyjazną. Promowano także twórczość niepełnosprawnych artystów. Przed publicznością wystąpił zespół Zakopower, Sienna Gospel Choir, Izabela Fabisiak,  Leszek Kopeć oraz Arek Tarnawa.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę na potrzebę ciągłych starań o coraz pełniejszą integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Taki jest też cel statutowy Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” w Tarnowie, które prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Aktywną Świetlicę Terapeutyczną.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce żyje ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 14% ogółu ludności kraju. Oznacza to, że co siódmy mieszkaniec Polski jest osobą niepełnosprawną. 12,6% osób niepełnosprawnych znajduje zatrudnienie. 9,2% organizacji deklaruje, że udziela pomocy osobom niepełnosprawnym i chorym.


Info: Ich Lepsze Jutro

Komentarze...