Św. Mikołaj w teatrze
access_time 2008-12-09 14:14:29
Blisko 70 niepełnosprawnych dzieci i młodzieży zostało obdarowanych prezentami od św. Mikołaja. Spotkanie odbyło się w tarnowskim teatrze im. Ludwika Solskiego. Prezenty przygotowało Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”, opiekujące się w Tarnowie dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo.

Spotkanie ze św. Mikołajem było połączone z elementami rehabilitacji społecznej. Niepełnosprawni z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie po raz pierwszy w życiu wystąpili na deskach profesjonalnego teatru. Młodzież pokazała przedstawienie „W leśnej krainie”, które jednocześnie było instruktażem higienicznego życia. – Dla niepełnosprawnych występ był ogromnym przeżyciem. Podopieczni czuli się potrzebni, a oklaski publiczności były najlepszą nagrodą – ocenia Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu.

Reżyserią i przygotowaniem uczestników zajęły się Paulina Michałek i Karolina Gębala, odbywające praktyki w tarnowskim Warsztacie im. Jana Pawła II. – Naszym celem było wdrażanie do aktywności, kształtowanie pozytywnych emocji, doskonalenie umiejętności zachowania się w grupie, wzbogacanie słownictwa oraz kształtowanie nawyków czystości i porządku – mówi Karolina Gębala. Paulina Michałek dodaje, że cel osiągnięto doskonale. - Dało się to zauważyć szczególnie podczas prób. Uczestnicy Warsztatu wykazywali ogromne zaangażowanie – dodaje terapeutka.

- Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w rozwoju niepełnosprawnej młodzieży – mówi Edward Żentara, dyrektor teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Występ na profesjonalnej scenie z udziałem publiczności ma wyjątkowy wymiar terapeutyczny. Prezenty dla dzieci i młodzieży udało się przygotować dzięki sklepom i sponsorom. Św. Mikołajowi pomogła dyrekcja Carrefour Tarnów, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Spożywców, kierownictwo hurtowni MAGNAT i firmy KOR-POL, redakcja portalu inTARnet, a także eurodeputowany Leopold Rutowicz. Paczki wręczał św. Mikołaj, a każde niepełnosprawne dziecko mogło z nim porozmawiać i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Wcześniej, z przedstawieniem pt. „Mikołaj” wystąpił tarnowski teatr „Tuptusie”.


Info i zdjęcia: Ich Lepsze Jutro

Komentarze...