"O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim"
access_time 2008-12-11 13:42:48
14 grudnia o godz.11.00 na scenie Mościckiego Centrum Kultury zostanie wystawiony spektakl "O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim". Inicjatorem wydarzenia jest Poseł Jacek Pilch. Wstęp na spektakl jest darmowy.

Powodem "sprowadzenia" spektaklu z Rzeszowa do Tarnowa jest 27. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Młode pokolenie często ma małą świadomość historyczną, jeśli chodzi o ważne wydarzenia dla naszego kraju, spektakl ma służyć zarówno młodym jak i starszym - aby zainteresowanie było większe jest on całkowicie darmowy.

Partnerem przedsięwzięcia jest NSZZ "Solidarność" Regionu Małoposlkiego. Co prawda spektakl nie dotyczy rocznicy stanu wojennego, ale jest doskonałą okazją, aby przybliżyć młodszemu i starszemu pokoleniu sylwetkę płk. Łukasza Cieplińskiego. Oficer ten po trzech latach tortur NKWD i niesprawiedliwym procesie został zamordowany strzałem w tył głowy. Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych. 3 maja 2007 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Łukasza Cieplińskiego Orderem Orła Białego.

Teatr im. Siemaszkowej z Rzeszowa i Mościckie Centrum Kultury zrezygnowały z zysku ze spektaklu, poniąsą one tylko niezbędne koszty.

Komentarze...