Obiad dla każdego ucznia
access_time 2008-10-02 13:21:01
Gmina Tarnów jako pierwsza w powiecie, jedna z pierwszych w Małopolsce i prawdopodobnie jedna z nielicznych w kraju zapewniła obiad każdemu uczniowi. Od początku nowego roku szkolnego uczniowie każdej szkoły na terenie gminy mogą zjeść ciepły posiłek.

Aby zapewnić ciepły obiad naprawdę wszystkim uczniom, a jednocześnie zracjonalizować koszty przygotowania posiłku samorząd wdrożył nowatorskie rozwiązanie. W małych szkołach, do których uczęszcza tylko po kilkudziesięciu uczniów, a utrzymanie stołówki byłoby zbyt kosztowne, zostały urządzone punkty wydawania obiadów przygotowywanych przez stołówki działające przy dużych szkołach w sąsiednich miejscowościach. W ten sposób obiady z Woli Rzędzińskiej dowożone są do Jodłówki-Wałek, ze Zgłobic do Błonia i Tarnowca do Zawady. - Popularność tych obiadów przekroczyła nasze oczekiwania – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł. - Zapewne duża w tym zasługa personelu i dyrektorów szkół, którzy starają się aby posiłki były bardzo dobre, oraz stosunkowo niewysokiej ceny. Około 2,5 zł za jeden obiad to niezbyt wygórowana cena, tym bardziej, że wielu uczniów z ubogich rodzin korzysta z posiłków za darmo, gdyż są one refundowane przez GOPS.

Z funduszy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przeznaczaliśmy dotychczas około 16-18 tysięcy złotych miesięcznie – mówi Maria Srebro, kierownik GOPS. - Teraz te kwoty wzrosną, bo wzrosła nie tylko ilość szkół, ale i korzystających z obiadów dzieci – dodaje.

Zdaniem Józefa Lazarowicza, dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej, z refundowanych przez GOPS obiadów korzysta znacznie mniej dzieci, niż mogłoby. - Niemniej jednak popularność obiadów jest olbrzymia – podkreśla Józef Lazarowicz. - Codziennie przygotowujemy około 250 obiadów, z czego 80-85 dowożone jest do Szkoły Podstawowej w Jodłówce-Wałkach, w których uczy się niewiele ponad 90 dzieci. Choć możliwości mamy znacznie większe, bo jesteśmy w stanie przygotować 300 obiadów dziennie – dodaje.

Najbardziej lubianą przez dzieci potrawą jest makaron z serem podawany na słodko.

Komentarze...