Polityka i gospodarka dla młodych
access_time 2008-10-28 13:33:58
Młodzieżowe Centrum Samorządności działające przy tarnowskim Pałacu Młodzieży zaproponowało dla mądrych i kreatywnych młodych ludzi ciekawy pomysł na pogłębienie sprawności społecznych i obywatelskich organizując Młodzieżową Akademię Edukacji Obywatelskiej. Celem Akademii jest między innymi przybliżanie młodym ludziom podstawowych zagadnień polityczno – gospodarczych i społeczno - kulturalnych, poprzez organizację cyklicznych spotkań z ważnymi osobistościami świata polityki, gospodarki i kultury.

Mamy nadzieję że realizacja tych ciekawych spotkań będzie również konstruktywnym wkładem w kierunku poszerzenia szkolnych zajęć w zakresie wychowania obywatelskiego. Spotkania w ramach Akademii adresujemy w szczególności do uczniów III klas szkół gimnazjalnych, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli - zachęca Stanisław Olszówka, koordynator projektu.

Kolejne spotkanie w ramach MAEO jest organizowane wspólnie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bogusławem Sonikiem - rozpocznie się 29 października 2008 o godz.12.00 w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności w Tarnowie. Na spotkanie przyjęli również zaproszenie: Marek Lasota - Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, oraz Urszula Augustyn - Poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży .

Goście – w spotkaniu pod hasłem: Rola Polityki historycznej w procesie zachowania tożsamości w swoich wystąpieniach opowiedzą młodzieży m.in.: jak ważna jest dojrzała świadomość tożsamości narodowej szczególnie od momentu, gdy Polska stała się pełnoprawnym członkiem UE.

Będąc w społeczności UE, nie możemy zapomnieć kim jesteśmy - tylko od nas samych zależy jak nasza historia Polski, będzie przedstawiana w Europie. Tworzymy ją sami i nie możemy jej zmieniać na potrzeby chwili. Tylko w ten sposób pogodzimy historię z przyszłością – a członkostwo w UE prawdopodobnie będzie się pogłębiało - niosąc z sobą coraz to nowe wyzwania. Zaproszeni na spotkanie odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników , dot. w/w problematyki a także. pracy Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji.

Działaczami Młodzieżowego Centrum Samorządności przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie są: Karolina Barnaś (I LO), Justyna Brzyk (ZSOiT), Karolina Mochylska (I LO), Dominik Gomułka (VII LO), Justyna Wantuch (II LO). Koordynatorem projektu Młodzieżowego Centrum Samorządności jest mgr Stanisław Olszówka.

Komentarze...