Tarnów niepodległy również dzięki harcerzom
access_time 2008-10-31 18:34:52
90 lat temu, 30 października 1918 roku Tarnów zapoczątkował ostatni etap drogi Polski do niepodległości, drogi w której aktywny, ale niestety często zapomniany udział mieli młodzie ludzie zrzeszeni w szeregach drużyn harcerskich.

- Dziś mało kto pamięta o tym, że w tamtą październikową noc to właśnie harcerze z Pogotowia Narodowego wspólnie z bojownikami POW rozbrajali posterunki żołnierzy autro-węgierskich. Smutnym jest fakt, że taką wzniosłą rocznicę niektórzy chcą wykorzystać do własnych celów politycznych i promocji osobistej, zapominając o tym co najważniejsze – o pamięci o tych którym zawdzięczamy tą wolność i którzy za nią oddali najwyższą ofiarę własnej krwi i własnego życia – mówi komendant hufca ZHP w Tarnowie, podharcmistrz Maksym Pękosz. – My tarnowscy harcerze pamiętamy i pamiętać będziemy o tych druhnach i druhach, którzy w 1918 roku pełni wiary w swoje siły brali aktywny udział w wyzwalaniu Ojczyznę.

W uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie wzięło udział ponad 60 harcerzy z tarnowskiego hufca ZHP im. gen. Józefa Bema, którzy zaciągnęli honorową wartę oraz rozdawali Światła Pamięci.

- Przełom października i listopada jest w tym roku okresem szczególnym dla tarnowskich harcerz – podkreślą komendant Maksym Pękosz – 30 października obchodzimy uroczystości udziału tarnowskich harcerzy w wyzwalaniu Tarnowa, 30 października zbieramy się przed pomnikiem Andrzeja Małkowskiego aby uczcić 120 rocznicę urodzin ojca polskiego harcerstwa, 9 listopada weźmiemy jak co roku aktywny udział w obchodach rocznicy bitwy pod Łowczówkiem, 11 listopada wspólnie z wszystkimi Polakami świętujemy odzyskanie niepodległości Polski, a na 13 listopada przypada 90 rocznica wymarszu harcerzy z Tarnowa na pomoc obleganemu Lwowowi, na pomoc Orlętom Lwowskim.

- W naszej pracy wychowawczej z młodzieżą przyświecają nam słowa Marszałka Józefa Piłsudzkiego, który mówił, że: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” – podsumowuje najbliższe działania tarnowskiego hufca podharcmistrz Maksym Pękosz.


Info i foto: Komenda Hufca ZHP im. gen. Józefa Bema w Tarnowie

Komentarze...