Zapłonęły znicze…
access_time 2008-11-02 17:54:20
W sobotę, w dzień Wszystkich Świętych, na cmentarzach w całej Polsce zapłonęły znicze. Odbywały się kwesty na renowację zabytkowych nagrobków.

Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Kościół widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych modlitw Kościoła.
%%br%%
W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny). Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
%%br%%
Tak jak i w latach ubiegłych, na Starym Cmentarzu kwestowali członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, osoby towarzyszące, sympatycy.

Do najwytrwalszych kwestarzy należą: Zofia Hosaja, Anna Bułdys, Urszula Hajek, Barbara Sypek, Genowefa Krerowicz, Danuta Mazur, Dariusz Januś, Robert Moździerz, Tadeusz Mędzelewski Tadeusz Trzos, Ryszard Lis, Józef Bossowski, Piotr Baszczyński, Tadeusz Sypek, Antoni Sypek, Robert Moździerz, Stanisław Olszówka, Włodzimierz Łabno, Zdzisław Kostrzewski, Janusz Cieśla, Ryszard Żądło, Mariusz Szaforz, Jerzy Kosiba, Grzegorz Światłowski, Maciej Dudek, Jacek Janicki.


Od kilku lat w Dzień Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki odnowione przez KOnSC nagrobki oznaczone są specjalnymi, wysokimi stojakami, na których znajduje się tablica z datą kwesty, ozdobiona szarfą w barwach narodowych i miejscem na znicz.


Przy okazji kwesty można było nabyć pierwszy kolorowy przewodnik po Starym Cmentarzu pt. Alejami Starego Cmentarza autorstwa Antoniego Sypka.

Fot. Kamil Zyznar –kamilzyznar@tarnow.net.pl

Komentarze...