Tybet i Maroko na wystawie fotografii - w TCK od 2 kwietnia
access_time 2009-03-30 08:37:34
W kwietniu zapraszamy do Galerii TCK na podróż do Maroka i Tybetu za sprawą 2 wystaw fotografii. Pierwszy kraj zobaczymy w obiektywie Anny Marii Pasek, drugi w obiektywie Izabeli Janeckiej.

Wernisaż wystaw: „HARIRA” – fotografie Anny Marii Pasek oraz „TYBET. KLEJNOT W LOTOSIE” – fotografie Izabeli Janeckiej odbędzie się w Galerii TCK, 1 kwietnia (środa), o godz. 18:00.

Anna Maria Pasek – rocznik ‘82, absolwentka tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz ASP w Poznaniu, pracownik Muzeum Regionalnego w Dębicy.
Dotychczasowe wystawy fotograficzne:
„Szuflada w widnokręgu”, galeria Pałac, Tarnów 2000
„Barwy światła”, Mościcka Fundacja Kultury, Tarnów 2001

Co to jest harira?
Harira. Marokańska zupa o gęstej konsystencji zachwyca bogactwem nadmiaru- niemal wszystkie rośliny strączkowe, warzywa i bukiet przypraw w zawiesinie koloru wieczornej Sahary. Gorąca jak temperatura tego kraju, w kolorze naturalnych barwników, z których zbudowane są cesarskie miasta, gęsta jak tłum, którym pulsuje suk. Poszczególne nuty smaku gubią się w niej jak gubi się drogę w labiryncie mediny… Nasza podroż przez Maroko w znacznej części przypadła na okres Ramadanu. Tradycja religii muzułmańskiej nakazuje wówczas post od wschodu do zachodu słońca. Jest to czas dziwnego odrętwienia, oszczędzania energii i oczekiwania…na zachód słońca i sycącą harirę- tradycyjną zupę podawaną z daktylami. Bogata w swe odżywcze walory ma poniekąd regenerować organizm po całodziennym poście, toteż jest w niej właściwie wszystko. Ta różnorodność składników i smaków doskonale pasują jako metafora spinająca ten cykl, o nieco reporterskim charakterze. Jednak nie jest to reportaż dynamiczny, nie ma w nim pogoni za niezwykłymi momentami. Zależało mi na tym, by mechanizm postrzegania przestroić na afrykańskie poczucie czasu, które w Maroku już wyraźnie się rysuje” - Anna Maria Pasek

Izabela Janecka – rocznik ’77, absolwentka wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej, członek Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Podróż do Tybetu – kraju zwanego „dachem świata”, została uwieczniona na 52 fotografiach, które zostaną zaprezentowane na wystawie, w oprawie muzyki z tego regionu.
„Fotografią zainteresowałam się stosunkowo niedawno i wypłynęło to z mojej fascynacji Tybetem. W kwietniu (2007) odbyłam podróż na Dach Świata, jak określa się Tybet. Znalazłam się w świecie marzeń, oderwana od materializmu, monotonii i pośpiechu własnego życia. W świecie, w którym największe znaczenie ma duchowość, harmonia i szczerość. W miejscu, którego surowy, niemalże pustynny klimat warunkuje przetrwanie najsilniejszych. W świecie, w którym religia jest sposobem na życie. Tam starałam się uchwycić w kadrze mojego aparatu najpiękniejsze miejsca, najcudowniejszych ludzi i najwspanialsze chwile. Zauważyłam, że za pośrednictwem zdjęć można opowiedzieć historie mieszkających tam ludzi i ich kraju. I to właśnie postanowiłam zrobić. Zachwyciło mnie, jak uchwycone przez migawkę, początkowo nieistotne scenki zmieniają się w obraz, by stworzyć barwną opowieść o Tybecie. Uwierzyłam, że przez przyjemne dla oka obrazy i ciekawy komentarz do każdego z nich mogę poruszyć sprawy ważne. Mogę zwrócic uwagę odbiorcy na trudną sytuację Tybetu i los jego mieszkańców. Fotografia już na zawsze będzie mi towarzyszyć, bo wiem, że za jej pośrednictwem mogę opowiedzieć Państwu wszystko.” – Izabella Janecka


Wystawa czynna od 2 do 28 kwietnia codziennie (z wyjątkiem niedziel i świąt) w godz. 10.00 – 18.00 w Galerii TCK – Rynek 5.

Bilety: 2 zł. (normalne), 1 zł. (ulgowe).
Grupy proszone są o wcześniejszą rezerwację pod nr telefonu: 014 6 888 888.


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...