Żużel w kinie - bezpłatna projekcja filmu "Pierwsza prosta"
access_time 2009-03-31 17:17:10
Film to świat polskiego żużla oczami młodego zawodnika, którego marzeniem jest sukces na torze. Łukasz powoli poznaje blaski i cienie jednego z najpopularniejszych sportów w Polsce. W świecie żużla nie jest łatwo, szybko można zacząć zwyciężać i równie szybko spaść z podium. Groźne wypadki na torze nie należą do rzadkości. Łukasz ściga się w pomorskiej młodzieżowej lidze speedway’a. Pierwsze jazdy odbywa na torze w Toruniu.Projekcja już 6 kwietnia, w Kinie Millennium.

Młody zawodnik zmaga się z codziennością treningów, szkoły i domowego życia. Jak narkoman jest w stanie zrobić wiele dla działki, tak ja jestem stanie zrobić wiele dla żużla – mówi Łukasz. W filmie staje się on przewodnikiem po świecie żużla, którym sam coraz dogłębniej poznaje.

Nominowany do Oscara reżyser Andrzej Celiński pokazuje fenomen niezwykle popularnego w Polsce sportu widzianego oczami debiutującego na torze zawodnika.

Łukasz to młody zawodnik, ścigający się w pomorskiej młodzieżowej lidze speedway’a. Pierwsze jazdy odbywa na torze w Toruniu. Zmaga się z codziennością treningów, szkoły i domowego życia. Jego marzeniem jest sukces na torze. Jak narkoman jest w stanie zrobić wiele dla działki, tak ja jestem stanie zrobić wiele dla żużla – mówi Łukasz. W filmie staje się on przewodnikiem po świecie żużla, który sam coraz dogłębniej poznaje.

Dokument pokazuje blaski i cienie jednego z najpopularniejszych i najbardziej spektakularnych sportów w Polsce. W świecie żużla nie jest łatwo, szybko można zacząć zwyciężać i równie szybko spaść z podium. Groźne wypadki na torze nie należą do rzadkości. Euforia zwycięstwa miesza się z groźbą utraty zdrowia, a nawet życia. Świadczą o tym historie zawodników, którzy swoje życie poświęcili żużlowi. Speedway is my way – mówi tegoroczny żużlowy indywidualny mistrz Polski, Adam Squra Skórnicki.

Pierwsza prosta to kolejny dokument Andrzeja Celińskiego po wielokrotnie nagradzanej "Dworcowej balladzie" (2004) i nominowanym do Oscara filmie "Dzieci z Leningradzkiego" (2005). Jego najnowszy film to lekcja żużla dla niewtajemniczonych, a dla kibiców filmowe spotkanie ze sportem, który kochają.

PROJEKCJA BEZPŁATNA
KINO MILLENNIUM: 6 IV g. 20.00
Seans o godzinie: 20.00


Info: Kino Millennium / www.mck.tarnow.pl

Komentarze...