Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz emerytalny?
access_time 2009-01-09 17:03:55
Jaki fundusz emerytalny wybierzemy, taką będziemy mieli przyszłość – a na pewno przyszłą emeryturę. Dlatego wyboru funduszu OFE nie warto lekceważyć, nawet jeśli teraz jego konsekwencje to dla nas bardzo odległa perspektywa. Zatem, aby spać spokojnie, opłaca się zadbać o nią już teraz.

Na co zwrócić uwagę?:

Wielkość

Im większy fundusz tym więcej ma pieniędzy od swoich członków. Ma to podwójne konsekwencje. Z jednej strony oznacza to, że może się angażować w skomplikowane i przynoszące, potencjalnie duże zyski inwestycje. Z drugiej jednak, oznacza to również dużo mniejszą elastyczność – nie może tak szybko, jak nieco mniejsze fundusze dostosowywać swojej strategii zarządzania do zmieniających się rynkowych warunków. Ten drugi argument nabiera na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu, kiedy zarządzającym trudno pozbyć się z niektórych spółek (tzw. Aktywów niepłynnych).

Wyniki

Otwarte fundusze emerytalne zazwyczaj są oceniane po tym, jakie osiągają wyniki, czyli jak efektywnie lokują środki z naszych składek. Od wyników funduszy emerytalnych w znacznym stopniu zależy wysokość naszych przyszłych emerytur. W czasie hossy OFE mają bardzo zbliżone wyniki, a prawdziwym sprawdzianem dla jest trwający od blisko półtora rok kryzys . Jeśli spojrzymy na wyniki w tym okresie zobaczymy, że niewielu funduszom udało się wyjść z tej próby zwycięsko.

Bezpieczeństwo

W niepewnych czasach to właśnie bezpieczeństwo zyskuje na wartości. Dlatego warto jest poszukać takich informacji, których nie zamieszczają rankingi. Ważne informacje możemy znaleźć analizując poszczególne fundusze emerytalne – i to, w jaki sposób są zarządzane. Czy zarządzający i firmy, które reprezentują chcą przede wszystkim pomnażać zyski nie licząc się z ewentualnym ryzykiem, czy raczej za podstawowy cel stawiają sobie bezpieczeństwo powierzonego kapitału, który będzie w przyszłości przeznaczany na przyszłe emerytury klientów. Należy włożyć także nieco wysiłku w sprawdzenie „kto za OFE stoi” – jaka to jest firma, jaki ma kapitał, jakich akcjonariuszy, czy liczą się oni w polskiej i światowej gospodarce. Te właśnie czynniki mogą zagwarantować sukces w długodystansowym biegu, jakim jest oszczędzanie na emeryturę.

Przedstawiciele

Równie ważna, choć może na pierwszy rzut oka nie tak oczywista, jest dostępność i stabilność sieci przedstawicieli, którzy mają bezpośredni kontakt z członkami funduszu. Dzięki temu nie musimy godzinami wisieć na infolinii, czy wysyłać formularzy kontaktowych na ogólne adresy mailowe, których nikt nie czyta. Ma to znaczenie przy rozwiązywaniu takich problemów, jak np. brak przepływu składek z ZUS do funduszu. Szeroka sieć doradców i łatwy kontakt z nimi, pozwala na bezproblemowe rozwiązywanie wszystkich kwestii.

Adam Gola, Członek Zarządu Pocztylion-Arka PTE S.A.

Komentarze...