„Wielki Zderzacz Hadronów - Jak to działa?” - wystawa w Tarnowie
access_time 2009-01-30 10:11:10
Od 3 do 8 lutego w Tarnowie będzie okazja do poznania istoty największego eksperymentu w dziejach ludzkości, prowadzonego w laboratorium CERN pod Genewą, porównywanego do wyprawy na księżyc i podróży w czasie. W hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Gumniskiej zaprezentowana zostanie interaktywna wystawa „Wielki Zderzacz Hadronów - Jak to działa?”, przygotowana przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz zaangażowanych w prowadzone w Szwajcarii badania naukowców.

Wielki Zderzasz Hadronów (LHC) to największe na świecie urządzenie badawcze. Budowano go 14 lat kosztem – jak się szacuje – 6 do 9 miliardów franków szwajcarskich. LHC to akcelerator, czyli maszyna do przyspieszania cząstek materii, znacznie przewyższająca dotąd znane, umożliwiająca osiągnięcie warunków, o których w klasycznych laboratoriach można tylko marzyć.

Eksperyment z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów rozpoczął się pod Genewą we wrześniu ubiegłego roku. Zaangażowanych jest w niego blisko 10 tysięcy naukowców z 80 krajów, w tym ok. 350 Polaków. Celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania: jaka jest struktura materii?, jak tworzył się Wszechświat?, dlaczego występuje nadwyżka materii nad antymaterią?

Organizatorami tarnowskiej wystawy są Urząd Miasta Tarnowa, III Liceum Ogólnokształcące i tarnowski Pałac Młodzieży. Jej oficjalne otwarcie poprzedzi wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Jan Pluty z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Wystawa będzie dostępna dla szerokiej publiczności w dniu otwarcia od godz. 15:00-17:00 natomiast w pozostałe dni w godzinach od 10.00 do 17.00.

Zorganizowane grupy uczniów szkoł gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 4 do 8 lutego w godzinach od 10 do 15.

Szczegółowa informacja o wystawie na stronie III LO: http://www.iii-lo.tarnow.pl/lhc/


Info: Urząd Miasta Tarnowa / tarnow.pl

Komentarze...