"Muzyczne Tarasy" w Mościckim Centrum Kultury
access_time 2009-07-09 17:04:00
"Muzyczne Tarasy" to letnie koncerty kameralne zapoczątkowane w ubiegłym roku przez Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie. Wydarzenie, które bardzo szybko zdobyło szeroką widownię upowszechnia muzykę kameralną w najlepszym wydaniu. Podczas koncertów rozbrzmiewają najwybitniejsze dzieła muzyki poważnej z wszystkich epok i dziedzin, a także muzyka filmowa, argentyńska i włoska oraz przeboje muzyki rozrywkowej w klasycznych aranżacjach. Najbliższy koncert już dziś, 9 lipca.

Wśród wykonawców znajdziemy artystów współpracujących z najlepszymi filharmoniami i akademiami muzycznymi w Polsce, orkiestry kameralne i soliści. Impreza łączy kulturę z wypoczynkiem. Niepowtarzalną atmosferę udaje się stworzyć nie tylko dzięki dobrej muzyce ale również aranżacji przestrzeni na wiedeńskie i paryskie kawiarenki, pod gołym niebem w otoczeniu drzew i przy lampce wina.

Muzyczne Tarasy 2009’ - koncerty plenerowe MCK

9 lipca 2009 r. godz. 20.00 – „Klasyczny ROCK 60/70” - Kwintet Śląskich Kameralistów założony przez liderów Orkiestry Filharmonii Śląskiej: Dariusza Zbocha - skrzypce Jakuba Łysika – skrzypce, Jarosława Marca – altówka, Katarzynę Biedrowską – wiolonczela i Krzysztofa Korzenia – kontrabas. Podczas koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 w aranżacji Dariusza Zbocha. Będzie więc Child In Time z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z Bolerem Ravela. Tej wersji przeboju Somebody to Love z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski. A Demmis Rousos zapewne nie spodziewał się, że jego My Friend the Wind zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla.

16 lipca 2009 r. godz. 20.00 – „Nienasycenie” - Quartet New Tango Bridge - czaruje nas muzyką, w której pełne pasji i namiętności argentyńskie tango, zostaje pięknie połączone z elementami etnicznymi oraz tradycją kultury europejskiej. Tango Bridge zgodnie z tradycją argentyńskiego tanga, przybliży nam magiczny dźwięk bandeneonu - charakterystycznego dla tanga instrumentu, a towarzyszyć mu będą kontrabas, gitara oraz skrzypce. Taka kompilacja zapewni nam romantyczny, pełen namiętności, i energii, a jednocześnie liryczny, momentami nostalgiczny klimat. Zmiany nastroju, ekspresyjne uderzenia i następujące po nich delikatne, pełne słodyczy oraz tęsknoty nuty to elementy, którymi tango już dawno podbiło serca publiczności na całym świecie. Wybitnym reprezentantem jednej ze szkół klasycznego tanga był niezapominany Astor Piazzola, który niewątpliwie stał się inspiracją dla współczesnych muzyków. Podczas „Muzycznych Tarasów” wystąpią muzycy w składzie: Grzegorz Frankowski (kontrabas), Wiesław Prządka (bandoneon), Paweł Wajrak (skrzypce), Michał Nagy (gitara).
GRZEGORZ FRANKOWSKI – wspaniały kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie uczeń Michaela Wolfa. Obecnie współpracuje z orkiestrą Capella Cracoviensis oraz Symfonietta Cracovia. Jest twórcą i uczestnikiem projektów muzycznych z udziałem wybitnych solistów i kameralistów. Z Vadimem Brodzkim uczestniczył w projekcie „El Tango”. Wieloletnia współpraca z Waldemarem Malickim w kwintecie – „Tango Bridge”, złożonym na wzór „Quinteto Tango Nuevo” Astora Piazzolli przyniosła efekt w postaci nagrań telewizyjnych, występów w salach koncertowych i festiwalach. Obecnie z zespołem występuje w spektaklu „Tango Piazzolla” w teatrze Słowackiego w Krakowie. Jest również miłośnikiem, popularyzatorem i inicjatorem pierwszych lekcji tanga argentyńskiego w Krakowie, które prowadzone przy współudziale instruktorów tańca Akademii Tanga Argentyńskiego z Warszawy stały się bazą do rozwoju tego nurtu w Polsce.

23 lipca 2009 r. godz. 20.00 – „Z muzą tańca przez wieki” - Cracow Guitar Quartet, zespół czterech gitar składający się z filharmoników wrocławskich i krakowskich oferuje bogate możliwości brzmieniowe, a liczne transkrypcje pozwalają tym subtelnym i delikatnym instrumentom wykonywać utwory pisane na rozmaite składy instrumentalne, nie wyłączając orkiestry symfonicznej. W repertuarze utwory Michaela Praetoriusa i Jana Sebastiana Bacha. W dalszej części m.in. Walc a – moll Fryderyka Chopina oraz Suita z baletu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego (Taniec pastuszków, Taniec Arabski i Walc Kwiatów). Cracow Guitar Quartet wystąpi w składzie: Jadwiga Wołek, Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski i Oskar Kozłowski.

Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie, plener przy MCK. Szczegółowe informacje w kasie MCK, tel. 014 633 46 21 oraz na stronie internetowej www.mck.tarnow.pl.

Partnerzy: Enion Energia, Herbaciarnia Ad Rem w Tarnowie


Info: Mościckie Centrum Kultury / www.mck.tarnow.pl

Komentarze...