"Wieczór z Wampirem – Symfonia w Niemym Kinie" - Rozwiązanie konkursu!
access_time 2009-06-19 15:08:26
Mościckie Centrum Kultury przygotowało nie lada gratkę dla miłośników kina niemego, taperowania, jazzu i...wampirów. W sobotni wieczór 20 czerwca o godz.18:00, na kilka dni przed Nocą Świętojańską odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne „WIECZÓR Z WAMPIREM – SYMFONIA W NIEMYM KINIE”.Dwa dwuosobowe zaproszenia rozlosowane!

Wyświetlone zostanie arcydzieło klasycznego niemego filmu grozy „Nosferatu-Symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua z oryginalną muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Snowman. Projekcji z taperowaniem towarzyszyć będzie rozmowa z zaproszonym gościem - znawcą tematu, pisarzem, historykiem literatury i nauczycielem akademickim, drem Michałem Nawrockim, dotycząca genezy mitu wampirycznego, a także krótkiego jego przeglądu w literaturze i sztuce. Przy okazji zbliżającej się Nocy Kupały impreza nawiąże do słowiańskiego rodowodu wampira.

„Nosferatu-Symfonia grozy” (1922), reż. Friedrich Wilhelm Murnau

Początek XIX wieku. Hrabia Orlok znany jako Nosferatu jest wampirem, który dla utrzymania życia musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swego gościa. Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta, gdzie żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem, w mieście wybucha epidemia dżumy. Ellen postanawia wybawić miasto od zarazy. Zwabia wampira i postanawia przetrzymać go do poranku. Świt zastaje Nosferatu sączącego krew swej ofiary, ale światło poranka pozbawia go życia. Okrutny wampir rozpływa się w powietrzu, a w tym samym momencie ustaje dżuma.
„Nosferatu-Symfonia grozy” to czołowy film niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Rolę Nosferatu odtwarzał Max Schreck, przypuszczalnie najbardziej tajemniczy aktor w historii kina, przez wielu podejrzewany o wampiryzm. W filmie ani razu nie mruga powiekami. Na dodatek w jednej ze scen wstaje z trumny pod idealnym kątem prostym. Sprawa ta do dziś frapuje miłośników kina.

Snowman

Poznański Snowman istnieje i działa z powodzeniem od końca 2002 roku, mając już na koncie zwycięstwa lub wyróżnienia na kilku przeglądach i festiwalach (jak Gdynia Summer Jazz Days, Malta - Nowe Nurty, Globalbeat czy Festiwal Rockowy w Węgorzewie), koncerty (z wizualizacjami) przed zagranicznymi wykonawcami (brytyjskim Archive, amerykańskim Karate oraz francuskim składem Yanna Tiersena) i kilka nieoficjalnych wydawnictw - w tym oficjalny, świetny debiut "Lazy". Muzycy Snowmana są współzałożycielami poznańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Młodych Twórców V.I.T.R.I.O.L.
Od samego początku ich muzyce towarzyszyły wizualizacje. Twórczość Snowmana oscyluje "między transową motoryką postrocka, subtelną emotroniką, senną psychodelią a jazzowym feelingiem". Ich utwory świetnie komponują się z niepokojącą atmosferą filmu potęgując nastrój grozy.
Skład zespołu tworzą: Michał Kowalonek - wokal, gitara elektryczna, blanc noise, Adam Brzozowski - piano, noir noise, Paweł Postaremczak - saksofon tenorowy, Grzegorz Książkiewicz - bas, Daniel Karpiński - perkusja, Julia Szubert - wizualizacje oraz Tomasz Ballaun – perkusjonalia („Nosferatu”).

Wampiryczny poczęstunek zapewni DOMAIN MENADA. Oczywiście nie gwarantujemy, że zapewni on Państwu nieśmiertelność, ale na pewno długowieczność! Muzyków zespołu Snowman ugości HOTEL TARNOVIA.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie MCK, tel. 014 633 46 21Rozwiązanie konkursu!

Spośród nadesłanych zgłoszeń wylosowaliśmy dwie osoby, które otrzymują zaproszenie na to niezwykłe wydarzenie kulturalne. Są to:

- Joanna Lasko,
- Maria Piękoś.

Zaproszenia można odebrać w Kasie Mościckiego Centrum Kultury. Szczegóły osoby wylosowane otrzymają w wiadomości e-mail wysłanej przez redakcję.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!


Info: Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie

Komentarze...