W Tarnowie startuje Małopolski Festiwal Smaku 2009
access_time 2009-06-26 18:36:39
Już w najbliższy weekend startuje półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku w Tarnowie - jedno z największych organizowanych w Polsce wydarzeń o charakterze kulinarnym. W tym roku kulinarne święto obchodzi już swoje piąte urodziny. Trwająca od czerwca do września impreza to pomysł województwa małopolskiego na promocję małopolskich produktów lokalnych, tradycyjnych i regionalnych.W najbliższą niedzielę zapraszamy na tarnowski rynek, gdzie odbędzie się wielki kiermasz małopolskich przysmaków.

Swoje najlepsze produkty zaprezentują m.in. producenci wyrobów spożywczych, rolnicy, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa agroturystyczne. Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć produkty z całej Małopolski, poznać ich receptury i tradycje z nimi związane, a także spróbować ich smaku.

Publiczność zgromadzona na tarnowskim rynku dokona także wyboru najlepszych produktów i potraw w następujących kategoriach:

1. "Ekologiczne przysmaki" - przetwory i potrawy zawierające produkty wytwarzane w gospodarstwach i przetwórniach podlegających certyfikacji na zgodność z zasadami rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa ekologicznego. Certyfikacja w rolnictwie ekologicznym na terenie Unii Europejskiej regulowana jest rozporządzeniem Rady 2092/91/EWG z dnia 24 czerwca 1991 roku w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych . W Polsce szczegółowe warunki wprowadzenia w życie powyższego rozporządzenia reguluje Ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 roku o rolnictwie ekologicznym.
2. "Tradycyjne specjały" - produkty z Listy produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub przetwory i potrawy zawierające te produkty,
3. "Smakołyki z legendą" - inne produkty, których wytwórcy przedstawią ciekawą historię dotyczącą ich wytwarzania, tradycji, procesu produkcji, itp. Historia taka powinna zostać dostarczona razem ze zgłoszeniem udziału w kiermaszu w formie pisemnej. Długość tekstu poświęconego historii nie powinna przekraczać 1 strony A4,
4. "Jak u mamy" - związane z tradycją kulinarną małopolskie przetwory i potrawy prezentowane przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, osoby fizyczne, stowarzyszenia i inne organizacje.

Zasady głosowania są proste. Wystarczy wrzucić wypełniony kupon do specjalnie przygotowanej, oznakowanej urny odrębnej dla każdego zgłoszonego produktu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Samorząd Województwa Małopolskiego. W najbliższych tygodniach podobne, półfinałowe kiermasze oraz konkursy w ramach Małopolskiego Festiwalu Smaku odbywać się będą w kolejnych miastach naszego regionu. Już 5 lipca spotykamy się na Rynku w Nowym Sączu, gdzie swoje produkty wystawią producenci z powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego.

Następne kiermasze zaplanowano w Nowym Targu (12 lipca) oraz Miechowie (19 lipca). Wystawcy - laureaci plebiscytu oraz konkursu wyłonieni podczas kiermaszów półfinałowych w każdej z kategorii, a także laureaci Małopolskiego Festiwalu z 2008 r. zostaną zaproszeni do udziału w kiermaszu finałowym, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Krakowie na placu Wolnica.

Małopolski Festiwal Smaku - Program

Tarnów - Rynek - 28 czerwca 2009 r.

9.45 - występ zespołu KLASA cz. 1
10.00 - otwarcie tarnowskiego półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku
10.15 - przedstawienie zasad konkursu i plebiscytu "Małopolski Smak"
- prezentacja wystawców
- rozpoczęcie plebiscytu "Małopolski Smak" ora degustacji
10.45 występ zespołu KLASA cz. 2
11.00 rozpoczęcie konkursu "Małopolski Smak"
11.05 konkursy dla dzieci. Wakacyjna akcja "Kaski i odblaski"
11.30 występ Duetu Perkusyjnego
12.10 rozpoczęcie Konkursu na najsmaczniejszą potrawę w wykonaniu małopolskich restauratorów
12.15 konkursy dla dzieci. Wakacyjna akcja "Kaski i odblaski" wspólnie z Policją
13.05 intronizacja króla Bractwa Kurkowego
13.30 koncert zespołu CZUBAND
14.35 pokaz trialu rowerowego Klubu Sportowo - Rowerowego PASJA
15.00 zakończenie plebiscytu "Małopolski Smak"
17.00 rozstrzygnięcie konkursu i plebiscytu "Małopolski Smak"
- wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom
- losowanie nagrody dla publiczności
17.30 występ zespołu PIN

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Tarnowa, Tarnowskie Centrum Kultury

Szczegółowy harmonogram cyklu kiermaszów organizowanych w ramach Małopolskiego Festiwalu Smaku przedstawia się następująco:

a) tarnowski kiermasz półfinałowy 28 czerwca 2009 roku na Rynku w Tarnowie, dla wystawców z Tarnowa i powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, bocheńskiego,

b) nowosądecki kiermasz półfinałowy 5 lipca 2009 r. na Rynku w Nowym Sączu, dla wystawców z Nowego Sącza i powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego,

c) nowotarski kiermasz półfinałowy 12 lipca 2009 roku na Rynku w Nowym Targu, dla wystawców z powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego,

d) miechowski kiermasz półfinałowy 19 lipca 2009 roku na placu przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, dla wystawców z powiatów: proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego,

e) kiermasz finałowy 29-30 sierpnia 2009 r. (sobota/niedziela) na placu Wolnica w Krakowie, dla laureatów plebiscytu wyłonionych podczas kiermaszów półfinałowych oraz laureatów Małopolskiego Festiwalu smaku z 2008 r.


Info: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Komentarze...