Akcja „Kotwica” i tarnowscy harcerze
access_time 2009-08-03 19:34:10
Jak w roku poprzednim, tak i w bieżącym , harcerze z Hufca Tarnów, Związku Harcerstwa Polskiego im. gen. Józefa Bema przeprowadzili w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia akcję mającą na celu przypomnienie ważnego wydarzenia zarówno w historii Polski jak i w historii harcerstwa - 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wieczorem 31 lipca harcerze spotkali się w budynku komendy hufca, gdzie przy okolicznościowym kominku wspominano harcerzy działających w Szarych Szeregach (Szare Szeregi to konspiracyjny kryptonim harcerstwa podczas II wojny światowej). Następnie „uzbrojeni” w znaki Polski Walczącej, zwanymi ze względu na swój kształt „kotwicami” wyruszyli na miasto.

- Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi mieszkańców Tarnowa, na jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski - mówi komendant hufca, harcmistrz Maksym Pękosz - Chcemy aby mieszkańcy naszego miasta, choć na moment oderwali się od trudów dnia dzisiejszego i poświęcili choć chwilę na refleksję.

Mówi komendant Hufca Tarnow ZHP, harcmistrz Maksym Pękosz:
lub ->POBIERZ


W ramach tej akcji tarnowscy harcerze kolportowali 1 sierpnia okolicznościowe ulotki, poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i udziałowi harcerzy w tym wydarzeniu.

- Mało kto dziś pamięta, że harcerze z Szarych Szeregów byli jednymi z najaktywniejszych bojowników w polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Bardzo aktywnie działali oni również w Tarnowie i regionie tarnowskim, gdzie konspiracyjne harcerstwo tworzył harcmistrz Wincenty Mucha, którego pomnik znajduje się w Tarnowie-Mościcach - przypomina harcmistrz Maksym Pękosz.

W godzinach wieczornych tarnowscy harcerze wzięli również udział w miejskich uroczystościach rocznicowych, wystawiając wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą, liczącą ok. 120 tys. członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży w Polsce. Od niemal 100 lat głównym celem Związku jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy poprzez stworzenie im warunków do wszechstronnego rozwoju.


Info: Komenda Hufca ZHP im. gen. Józefa Bema w Tarnowie

Komentarze...