Jak w Tarnowie rozbłysnęła „Iskra”
access_time 2009-08-04 09:06:11
Początki ruchu sportowego na terenie Krzyża sięgają roku 1937/1938. Wtedy garstka zapaleńców, miłośników piłki nożnej, piłki siatkowej, lekkoatletyki zakłada Klub Sportowy „Iskra” i czynnie zaczyna uprawiać sport.


Aspekt historyczny

Początki ruchu sportowego na terenie Krzyża sięgają roku 1937/1938. Wtedy garstka zapaleńców, miłośników piłki nożnej, piłki siatkowej, lekkoatletyki zakłada Klub Sportowy „Iskra” i czynnie zaczyna uprawiać sport. Głównym założycielem i pierwszym prezesem Klubu był Władysław Kaszluga. Należy podkreślić, że początkowo dominującą dyscypliną była lekkoatletyka, zwłaszcza biegi na 1500 i 3000 metrów.Klub Sportowy „Iskra” przechodził różne koleje losu, nie posiadał dobrego zaplecza, borykał się z różnymi kłopotami, ale zapał i chęci były ogromne! Sport w Krzyżu po II wojnie światowej był ściśle związany z organizacjami politycznymi. Na terenie naszej miejscowości powstały dwie organizacje młodzieżowe: ZMW „Wici” przy Polskim Stronnictwie Ludowym Mikołajczykowskim, przy której działała drużyna „Iskra” oraz OM TUR działająca przy PPR i PPS. Przy tej organizacji funkcjonowała drużyna „Orzeł”(KS „Orzeł”). Rok 1947 jest rokiem bardzo ważnym w historii sportu w Krzyżu. 24 października 1947 r. w Domu Gromadzkim odbyło się spotkanie działaczy i sportowców obydwu klubów. Wtedy uchwalono, aby połączyć obydwa kluby, utworzyć jeden klub i rozpocząć budowę stadionu sportowego. Poprzez głosowanie zgodzono się, by klub nazywał się: Gminny Klub Sportowy „Krzyżowianka” .
W następnym roku – 1948 - boisko sportowe powstało, poświęcił je uroczyście ks. Proboszcz Marian Sułek. Nazwa klubu „Krzyżowianka” funkcjonowała tylko przez kilka lat, a w środowisku lokalnym trwała nazwa: „Iskra” i tak już pozostało.
Rok 1958 przynosi duże zmiany administracyjne: wieś Krzyż staje się nową dzielnicą Tarnowa! Przychodzą lata siedemdziesiąte. W czerwcu 1975 roku nowy podział administracyjny i powstanie województwa tarnowskiego daje szansę miastu i milicyjnemu klubowi GKS „Błękitni” Tarnów, którego losy zwiążą się z naszym Klubem „Iskra”. do 1978 r. potem próbowano reaktywować klub kilkakrotnie lecz bez efektu.
Klub Sportowy „Iskra” Tarnów oficjalnie został reaktywowany 21 stycznia 1999 r. Dlatego tym bardziej, po latach, winni jesteśmy wdzięczność za zaangażowanie wielu ludzi w pracę społeczną dla dobra Klubu, za poświęcenie własnego czasu, funduszy oraz aktywności w ich zdobywaniu, bo zawsze do tego, aby klub mógł funkcjonować potrzebne były środki materialne. Podczas jego dziesięcioletniej historii „Iskra” świętowała wzloty i upadki, jednakże misja czynnego uprawiania sportu w Krzyżu nadal pozostaje nienaruszona. Na rocznicę reaktywacji klubu została wydana kronika KS „Iskra” autorstwa Barbary Gajdy oraz monografia Dzielnicy Krzyż zredagowaną przez Grażynę Stańczyk.

Czasy najnowsze
Misja i wizja


Działalność Klubu jest wspaniałą ofertą dla młodzieży, propagującą zdrowy styl życia, aktywny, sportowy sposób spędzania wolnego czasu. Staramy się wychowywać poprzez sport. Wszyscy wiemy, z jakimi zagrożeniami, coraz to groźniejszymi, spotyka się młodzież w tych niespokojnych czasach: subkultury, głoszące i gloryfikujące przemoc, narkotyki to tylko niektóre z nich, bez wątpienia te najgroźniejsze.
W naszym Klubie, przygarniając młodzież, odrywamy ją od szarej rzeczywistości. Tu uczą się zdrowej rywalizacji i szlachetnej walki, która potem przyda się im w dorosłym życiu. Uważamy, że jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów pozytywnego zaangażowania młodych ludzi, ograniczający nasilającą się falę chuligaństwa i wandalizmu wśród młodzieży nie mającej zajęcia. Stwarzamy warunki do godnego uprawiania sportu!

Aspekt sportowy

Sezon 2008/2009 był najlepszym rokiem dla klubu w jego dziesięcioletniej historii po reaktywacji, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Jesień 2008 roku i 8. miejsce w tabeli tarnowskiej okręgówki oraz nieudany początek rundy rewanżowej na wiosnę 2009 nie wskazywały na pasmo sukcesów „Iskry” Tarnów, jednakże po uporządkowaniu spraw organizacyjnych, również i wyniki sportowe klubu znacznie się poprawiły. Po kilku bardzo dobrych spotkaniach, rozegranych na wysokim poziomie, seniorzy „Iskry” zajęli ostatecznie 4. miejsce w tabeli tarnowskiej okręgówki okazując się lepszym od MKS Tarnovia czy naszpikowanej nazwiskami Łukovii Łukowa. Tym samym okazało się, iż w ubiegłym sezonie „Iskra” Tarnów, oczywiście po Unii Tarnów, stała się drugą siłą piłkarską w Tarnowie, pozostawiając w tyle Tarnovię oraz niżej notowane Metal i Błękitnych.
Przypomnijmy, iż awans do okręgówki „Iskra” uzyskała w sezonie 2006/2007 pod wodzą zmarłego nagle na początku roku 2009 Roberta Bryka.
W drużynie seniorów występuje aż 9 wychowanków, którzy od wieku trampkarzy pozostają na dobre i na złe z drużyną. Do najzdolniejszych należą Robert Gajda, Krzysztof Derlaga czy Marcin Barwacz. Średnia wieku nieznacznie przekracza 21, stąd też sądzimy, iż jesteśmy jedną z najmłodszych kompletnych drużyn seniorskich w regionie. Przygotowania do sezonu 2009/2010 rozpoczęły się od wzmocnień, a do drużyny dołączyli Paweł Kasprzyk (Iskra Dąbrówki Breńskie), Witold Mruk, Michał Starzyk (obaj KS Śmigno) oraz Daniel Pyrek (Zorza Zaczarnie). Z drużyny odeszli Dariusz Barwacz (Olimpia Wojnicz), Piotr Setlak (KS Śmigno), Paweł Węc i Paweł Brożek (zakończyli karierę). Dodatkowo, znany z występów w tarnowskiej Unii, bramkarz Paweł Kasprzyk będzie prowadzić w klubie „Iskra” szkółkę bramkarską, do której serdecznie zapraszamy wszystkich goalkeaperów i chętnych, młodych adeptów.
W klubie utworzona została kolejna drużyna – juniorów starszych. Po ekipie seniorów, trampkarzy młodszych i starszych jest to czwarta reprezentacja „Iskry”. Drużynę utalentowanej młodzieży poprowadzi Michał Marzec i stanowić ona będzie zaplecze dla drużyny seniorów występującej w tarnowskiej okręgówce. Również trenerzy drużyn trampkarzy, odpowiednio Rafał Cierpich i Piotr Setlak, swój warsztat trenerski wykorzystają w pracy wychowawczej z najmłodszymi. Osiągnięcia sportowe młodych zawodników napawają nas dużym optymizmem. Trampkarze po rundzie wiosennej zajęli 7 miejsce, juniorzy młodsi – 4 miejsce.
Wiele dobrego dzieje się również w środowisku kibców. Kilkudziesięciu sympatyków, mieszkańców Krzyża, założyło Klub Kibica „Iskra” Tarnów. Ich doping oraz zaangażowanie słychać na każdym meczu „Iskry”, również wyjazdowym. Kibice chwalą się swoją 5-metrową flagą z napisem „Iskra Tarnów” oraz prześcigują się coraz to nowszymi formami dopingu.

Aspekt inwestycyjny

Po listopadowym spotkaniu (2008 r.) Zarządu Klubu z działaczami, Radnymi oraz przedstawicielami Rady Osiedla Nr 11 i firmami wspomagającymi Józef Guzy wspólnie Cezarym Taborem zaproponowali częściową zabudowę tzw. wiaty festynowej na potrzeby szatni dla zawodników z umywalnią i pokojem dla sędziów. Projekt wykonawczy szatni opracował Jan Radoń, który podjął się również kierownictwa robót. Ze środków przekazanych Klubowi przez Kółko Rolnicze, zlecono firmie zewnętrznej wykonanie zabudowy pomieszczeń wraz z sufitem z płyty warstwowej PWS i zamontowaniem powierzonej stolarki. Obróbki blacharskie oraz folię paro-przepuszczalną przekazała firma DEKER, a wielu lokalnych sponsorów pomogło wykończyć obiekt, wśród nich firmy MATBUD, INSBUD, CEGBUD, MEGAel , Drewko, FLOK. Na przełomie roku 2008/2009, dzięki zaangażowaniu naszych radnych, szczególnie Józefa Gancarza, nasz stadion odwiedził Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała wraz ze skarbnikiem miasta Sławomirem Kolasińskim. Spotkanie to zaowocowało zapisem w budżecie miasta kwoty 70 tysięcy złotych na modernizację zaplecza klubu oraz przeniesieniem kwoty 40 tys. zł z roku 2008 na 2009 na budowę trybun ze środków Rady Osiedlowej Nr 11 w Tarnowie – Krzyżu.
Ponadto Rada Osiedlowa pod przewodnictwem Jana Radonia środki z 2009 roku przeznaczyła na modernizację ogrodzenia stadionu od ulicy Krzyskiej oraz odgrodzenie trybun od płyty boiska, co umożliwi Klubowi umieszczanie na nim reklam firm sponsorujących klub.
12 lutego 2009 r. Walne Zgromadzenie Członków KS „Iskra” wybiera nowy Zarząd Klubu, który stanowią: Barbara Gajda – prezes klubu, Kazimierz Szpunar – wiceprezes, Zofia Cierpich – sekretarz, Robert Szponder – skarbnik, członkowie: Józef Guzy, Robert Nalepa, Beata Różowsza, Tomasz Szpunar.
6 marca 2009 r. oficjalnie dokonano odbioru nowego obiektu szatniowego i socjalnego zbudowanego z płyty warstwowej ( ponad 203 m2 powierzchni całkowitej). Klub wzbogacił się o szatnię dla gospodarzy i gości z łazienkami (wc, prysznice, umywalki) oraz pokój dla sędziów z łazienką.
W tym samym czasie rozpoczęła się budowa trybun na stadionie głównym – prace wykonała firma p. Kazimierza Skalaka, mieszkańca naszej Dzielnicy, który wygrał przetarg na wykonanie tego zadania powierzonego przez Urząd Miasta Tarnowa. Dodatkowo zasponsorował on 30 pojedynczych siedzisk wzdłuż stadionu, od strony południowej.
Trybuny zostały oddane do użytku 8 maja 2009 r. a już następnego dnia na nowo wybudowanych krzesełkach zgromadziło się około 250 fanów „Iskry” Tarnów! Miejsc siedzących zabrakło!
W pobliżu płyty boiska wyremontowano plac zabaw. Większość prac wykonano społecznie jak np. utwardzenie terenu, meliorację czy naprawę ogrodzenia i grilla. Na zagospodarowanym terenie firma Wes-Bud wykonała bardzo dobrej jakości parking dla 40 samochodów. Na stadionie zamontowano monitoring oraz nagłośnienie, a nowa kosiarka pozwala gospodarzowi obiektu Józefowi Radoniowi dbać o jakość murawy na stadionie KS „Iskra”.
Zarząd KS „Iskra” w planach ma jeszcze dalsze poprawianie infrastruktury. Po pracach wykonanych w 2009 roku na realizację czeka budowa zaplecza socjalno-sportowego oraz sali konferencyjnej. Za cel uważa się również kontynuację prac nad murawą oraz ogrodzenia stadionu.

Aspekt rozrywkowy

W roku 2009 mieliśmy okazję gościć zaszczytnych gości, aż na trzech imprezach rozrywkowo-kulturalnych w naszym klubie. Pierwszą i najważniejszą imprezą były obchody 50-lecia przyłączenie Krzyża do miasta Tarnowa, a zarazem 10-lecia reaktywacji KS „Iskra” oraz 10-lecia powstania Gimnazjum nr 6. Obchody okraszone niekorzystną pogodą zostaną jednak zaliczone do udanych ze względu przybyłą ilość gości niezrażoną warunkami atmosferycznymi. Warto zaznaczyć, iż podczas obchodów miejsce miał koncert zespołu country "Gang Marcela" oraz pokaz sztucznych ogni.
Kolejne imprezy czysto sportowe odbyły się w ramach Spartakiady Zrzeszenia LZS w powiecie tarnowskim oraz zawody z cyklu „Lato w mieście” dla najmłodszych. Wszystkie z nich przyciągnęły na stadion „Iskry” rzesze uczestników i kibiców, z czego Klub jest niezmiernie dumny i zadowolony.
Tradycją stało się organizowanie przez „Iskrę” (od samego początku reaktywowania Klubu) atrakcyjnych festynów dla mieszkańców dzielnicy, często przy pomocy członków Rady Osiedla Nr 11 w Tarnowie – Krzyżu.
Na boisku rozgrywane są różnorodne turnieje sportowe, mecze piłkarskie, można uczestniczyć w jeździe konnej lub bryczką, zjeść kiełbaskę z grilla, bigos, uczestniczyć w loterii fantowej itp. Wieczorem zawsze rozpoczyna się zabawa taneczna, trwająca do białego rana. Dochody z festynów zasilają budżet Klubu. Serdecznie zapraszamy wszystkich na festyny, o których będziemy informować za pomocą tarnowskich mediów.
Zarząd KS „Iskra” informuje, iż istnieje możliwość wynajmu grilla i wiaty tanecznej na cały wieczór przez firmy, instytucje i prywatne osoby świętujące rocznice i jubileusze. Prosimy o kontakt w tej sprawie za pomocą naszej strony internetowej www.iskra.tarnow.pl

Aspekt rozwojowy

Zarząd KS „Iskra” utworzył początkiem sierpnia dział rozwoju i PR, dzięki któremu poprawi się komunikacja między klubem, mediami i kibicami. Efektami pracy mają być współpraca z tarnowskimi pismami codziennymi i czasowymi, portalami internetowymi i radiem oraz poprawa współpracy z obecnymi sponsorami. Zarząd KS „Iskra” nie ustaje przy tym w poszukiwaniu nowych sponsorów. Wszystkich zainteresowanych właścicieli i przedstawicieli firm zapraszamy do współpracy z klubem. Wszelkie kontakty znajdują się na stronie internetowej www.iskra.tarnow.pl
Zarząd KS „Iskra” za pośrednictwem mediów dziękuje wszystkim obecnym sponsorom i przyjaciołom za włożony trud i zaangażowanie w realizację misji i rozwój klubu. Również pomoc Urzędu Miasta Tarnowa okazuje się niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizacji pożytku publicznego. Klub Sportowy „Iskra” nie mógłby się tak rozwijać, gdyby nie pomoc wielu ludzi kochających sport, sprzymierzeńców Klubu, sponsorów. Szczególne podziękowania należą się:

Radnym- Andrzejowi Sasakowi, Józefowi i Tadeuszowi Gancarzom, (Nie istniejącemu już) Kółku Rolniczemu (Józef Chochołowicz, Roman Marek), Józefowi Guzemu – firma „DEKER”, Cezaremu Taborowi - „INSBUD”, Janowi Radoniowi- TECH –RAD oraz przew. Rady Osiedla Nr 11 w Tarnowie –Krzyżu, Jackowi Jarmule – przew. Zarządu Rady Osiedla, Janowi Adamczykowi – CEG – BUD Cegielnia Krzyż, Stanisławowi Miczek - „MISTAR”, Stanisławowi Blitek - „WERTEKS”, Januszowi Cetnar - „MEGAel”, Stefanowi Bentkowskiemu – BEL DRUK, Wojciechowi Pożdał - „FLOK”, Adamowi Partyce –„Piekarnia Krystyna”, Andrzejowi Cierpich - „CIS”, Tadeuszowi Cierpich, Stanisławowi Olszówka, Jadwidze Krejwis – „Rolmar”, Firmie „Drewko”, Leszkowi Curyło – „MATBUD”, Krzysztofowi Kuboń –„PLAKO”, Przemysławowi Kobisowi - „MANUAL”, Kazimierzowi Skalakowi – „DETAL”, Krzysztofowi Gajewskiemu, Rafałowi Kieciowi – hurtownia elektryczna A&K
Wielu naszych darczyńców chce pozostać anonimowym i nie chcą, by podawać ich nazwiska. Wszystkim serdecznie dziękujemy, a Zarząd i Zawodnicy obiecują wiele sportowych wrażeń!

Poniżej przedstawiamy terminarz spotkań rozgrywanych przez KS „Iskra” Tarnów w ramach tarnowskiej okręgówki w sezonie 2009/2010:

11.08.2009 r. Łukovia Łukowa – ISKRA Tarnów, godz. 18:00
15.08.2009 r. ISKRA Tarnów – Piast Czchów, godz. 18:00
19.08.2009 r. Unia Niedomice – ISKRA Tarnów, godz. 17:30
22.08.2009 r. ISKRA Tarnów – Pogórska Wola, godz. 17:00
30.08.2009 r. Novi/Rzezawianka - ISKRA Tarnów, godz. 17:00
05.09.2009 r. Pagen Gnojnik - ISKRA Tarnów, godz. 17:00
12.09.2009 r. ISKRA Tarnów – Drwinka Drwinia, godz. 16:30
20.09.2009 r. Naprzód Sobolów - ISKRA Tarnów, godz. 16:00
26.09.2009 r. ISKRA Tarnów – MKS Tarnovia Tarnów, godz. 16:00
04.10.2009 r. Iskra Łęki - ISKRA Tarnów, godz. 13:00
11.10.2009 r. ISKRA Tarnów – Dunajec Zbylitowska Góra, godz. 15:00
18.10.2009 r. Olimpia Kąty - ISKRA Tarnów, godz. 14:00
25.10.2009 r. ISKRA Tarnów – Iskra Dąbrówki Breńskie, godz. 14:00
31.10.2009 r. Rylovia Rylowa - ISKRA Tarnów, godz. 13:00
08.11.2009 r. ISKRA Tarnów – Ciężkowianka Ciężkowice, godz. 13:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców na stadion przy ul. Krzyskiej w Tarnowie!

Fot. Norbert Ziemirski i Tomasz Sobczak


Info: Barbara Gajda,Michał Guzy

Komentarze...