Warsztat Terapii Zajęciowej w Warszawie
access_time 2009-08-11 09:27:34
Trzy dni spędzili w stolicy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II z Tarnowa. Niepełnosprawni wybrali Warszawę, jako miejsce, do którego chcą pojechać za pieniądze uzyskane ze sprzedaży swoich prac. Okazją do wyjazdu była 30. rocznica pierwszej pielgrzymki do ojczyzny i wizyty w Warszawie patrona Warsztatu – Jana Pawła II. W tym roku minęła też 400. rocznica zakończenia przenosin stolicy z Krakowa do Warszawy.

- Program wycieczki był niezwykle bogaty, interesujący i niepowtarzalny, a jednocześnie dostosowany do możliwości fizycznych i intelektualnych uczestników – mówi Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu z ul. Hodowlanej. Po przyjeździe do stolicy, niepełnosprawni zostali zakwaterowani na Starym Mieście w zabytkowej kamieniczce, tuż obok Zamku Królewskiego i archikatedry św. Jana. Od Zamku rozpoczęło się też zwiedzanie i poznawanie Warszawy. Przechadzka po królewskich komnatach i salach sejmowych była dużym przeżyciem, podobnie jak obiad w Zamku Królewskim. - Fantastyczny był również koncert muzyki Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, spacer alejkami, podziwianie przepięknych kwiatów i krzewów oraz ptaków, chętnie pozujących do zdjęć – podkreśla kierownik Wardzała.

W czasie trzech dni pobytu w Warszawie tarnowianie zwiedzili Polskie Radio i Telewizję Polską, spróbowali słodkości w słynnej cukierni Bliklego, modlili się na Placu Piłsudskiego pod papieskim krzyżem, spacerowali w Ogrodzie Saskim, zobaczyli Pałac Prezydencki, zwiedzili Sejm i Senat, bazylikę św. Krzyża, krypty bazyliki archikatedralnej św. Jana, a co najważniejsze – korzystali z miejskiej komunikacji: metra, tramwajów i autobusów.

Ostatnim punktem wycieczki była przejażdżka omnibusami konnymi. - To jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Warszawy – zauważa kierownik tarnowskiego wtz. Omnibus jest zabytkowym środkiem transportu; przypomina tramwaj, ale nie porusza się po torach, lecz jest prowadzony przez konie. Trasa wiedzie śródmieściem Warszawy – od Placu Zamkowego przez ulicę Freta, Rynek Nowego Miasta, Długą, Miodową i na Plac Zamkowy. W czasie wizyty w Polskim Radiu niepełnosprawni mogli spróbować swoich sił przed mikrofonem, a efekty ich występów można posłuchać na stronie Warsztatu – www.wtzjp2.pl – gdzie zamieszczono audycję nagraną w Warszawie.

Przed uczestnikami Warsztatu teraz miesięczna przerwa wakacyjna. Kolejny rok zajęć terapeutycznych przy ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie rozpocznie się 21 września.


Info i zdjęcia: Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro

Komentarze...