Prezydent Tarnowa podarował obraz Muzeum Okręgowemu
access_time 2009-12-21 13:56:27
Tarnowska placówka wzbogaciła się o kolejny, cenny eksponat. Obraz Aleksandra Plutzera podarował Muzeum Prezydent Tarnowa.

Jestem bardzo zadowolony i bardzo dziękuję. Za naszym pośrednictwem obraz będzie mogło zobaczyć szerokie grono mieszkańców – mówi dyrektor Adam Bartosz.

Plutzer Aleksander (30 X1890, Stanisławów – 8 VII 1983 Santo Domingo), artysta malarz. Absolwent seminarium nauczycielskiego w Stanisławowie. 1911-18 studiował w ASP w Krakowie pod kierunkiem W. Weissa i J. Mehoffera. O talencie Plutzera świadczą trzy medale brązowe, jakie otrzymał za postępy na uczelni. Podczas I wojny światowej walczył w armii austriacko-węgierskiej na froncie rosyjsko-włoskim. Przydzielony do sztabu jako malarz wojenny tworzył wiele portretów a także sceny batalistyczne. Następnie powołany do Wojska Polskiego walczył na froncie rosyjskim. Od 1921 w Tarnowie jako nauczyciel rysunków i robót ręcznych. w II Państwowym Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego.

Udzielał również lekcji rysunku w III Gimnazjum im. A. Mickiewicza. Zajmował się również teatrem szkolnym, dla którego przygotowywał dekoracje. W 1934 otrzymał „honorowy tytuł profesora”. W roku szkolnym 1937/38 został odznaczony Brązowym Medalem z długoletnią służbę. Uprawiał również własną twórczość artystyczną. 1928-29 prezentował swoje obrazy w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1930 miał w T. indywidualną wystawę malarstwa, na której przedstawił szereg portretów, pejzaży i studiów. W 1934 brał udział w dużej wystawie retrospektywnej poświęconej W. Weissowi w TPSP w Krakowie. W 1939 wyjeżdża wraz z rodziną z T. na wschód, następnie zostaje wywieziony na Syberię, zgłasza się do armii Generała Andersa i jako kapitan rezerwy WP zostaje wcielony do sztabu Korpusu. Jesienią 1942 wraz z Armią rodzina trafiła do Iranu a potem do Palestyny gdzie 1943 A. Plutzer zakłada szkołę malarstwa.

Na wieść o spaleniu tarnowskiej synagogi, po której została tylko bima namalował wstrząsający obraz „Ratowanie Tory z płonącej synagogi w getcie.” Obrazy A. Plutzera znajdują sie głównie w kolekcjach izraelskich. Tarnowskie Muzeum Okręgowe posiada dwa jego obrazy.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...