„Wieczór Kabaretowy” i Grupa MoCarta - 19 stycznia w Kinie Marzenie
access_time 2009-12-28 11:40:21
19 stycznia 2010 roku o godz. 19:00 zapraszamy do kina Marzenie na „Wieczór Kabaretowy”, którego gwiazdą będzie fenomenalny kwartet smyczkowy – Grupa MoCarta.

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk.

Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo współpracowali z telewizą Canal+ prezentując krótkie 2 - 3 minutowe żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów "PaKa 97". W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. "Mozart wiecznie żywy". Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową. W lipcu i wrześniu 1997 dokonała rejestracji utworów zawartych w programie "Mozart wiecznie żywy" dla Programu III Polskiego Radia, a w lutym 1998 nakładem wydawnictwa Selles ukazała się pierwsza płyta zespołu. Grupa MoCarta wielokrotnie pojawiała się w telewizji. (TVP1, TVP2, telewizje regionalne - Łódż, Wrocław, Katowice).

Grupa MoCarta to nie tylko kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową (współpracował m.in. z takimi artystami jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny) W październiku 1998 Grupa wzięła udział w prestiżowym festiwalu "Gaudeamus" we Wrocławiu, uzyskując niezwykle przychylne recenzje w piśmie "Ruch Muzyczny". Od tego czasu Grupa MoCarta jest często zapraszana do sal filharmonicznych w całej Polsce, a także wyjeżdża na koncerty zagraniczne (Niemcy, Szwecja, Słowacja, Litwa, Ukraina, Chiny, Japonia). 

W październiku 2000 ukazała się druga płyta Grupy: "Kreatury czyli Cztery Pory Roku według Grupy MoCarta" (wydawnictwo CDR, dystrybucja Pomaton EMI). W lipcu 2002 kwartet wziął udział w koncercie znanego artysty jazzowego Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days.  W marcu 2004 ukazała się kolejna płyta Grupy pt. "Cztery struny świata", a w marcu 2005 minęło 10 lat od powstania kwartetu!

Rok 2007 to rok szczególny w karierze Grupy Mocarta. Zespół świętował ponownie swoje dziesięciolecie - tym razem dziesięciolecie swojej obecności na prestiżowym przeglądzie kabaretowym „PaKa” w Krakowie. Koncert zarejestrowała Telewizja Polska. 

We wrześniu 2007 ukazała się długo oczekiwana płyta dvd zespołu, a niespełna miesiąc później - płyta CD z zapisem koncertu w Studio radiowym im. Agnieszki Osieckiej. Wśród zaproszonych do koncertu gości, na płycie można usłyszeć: Artura Andrusa, Włodzimierza Korcza i Wojciecha Karolaka. Płyta uzyskała status multiplatyny!

Druga płyta DVD - premiera 21 listopada 2008 - nosi tytuł "Grupa MoCarta w Teatrze" i zawiera materiał zarejestrowany 6 października 2008 r. na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wieczór wypełniły najnowsze utwory kwartetu, jak i te, które z bólem serca muzycy musieli pominąć przy nagraniu pierwszej płyty DVD. Koncert poprowadził Andrzej Poniedzielski.

Bilety już w przedsprzedaży cenie 35 zł. do nabycia w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5 i kasie kina Marzenie – Staszica 4, w dniu koncertu w cenie 50 w kasie kina.


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...