X Finał Akcji „Śpieszmy się kochać bliźnich” – Wigilia dla bezdomnych i opuszczonych
access_time 2009-12-28 13:43:07
22 grudnia,o godz. 17.00, ponad. 160 bezdomnych i opuszczonych zebrało się w stołówce Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Mościckiego w Tarnowie by uczestniczyć w Wieczerzy Wigilijnej - Finale X edycji akcji „Śpieszmy się kochać bliźnich”.

Było to naprawdę niezwykłe spotkanie, obfitujące w wiele niezapomnianych przeżyć i wrażeń zarówno dla zaproszonych bezdomnych i opuszczonych jak i organizatorów. Głównymi realizatorami była młodzież ze szkół Ziemi Tarnowskiej, która poprzez dobrowolne zbiórki pieniężne w swoich klasach, zebrała środki na realizację tego niezwykłego przedsięwzięcia. Nad sprawnym przebiegiem X edycji akcji „Śpieszmy się kochać bliźnich,” czuwali wolontariusze z Pałacu Młodzieży – Młodzieżowego Centrum Samorządności oraz Towarzystwa Powszedniej Pomocy „Serce” w Tarnowie.

Ten niezwykły wieczór, poprzedziła odprawiona w kościele Misjonarzy o godz.16.00 przez ks. Włodzimierza Mleczkę, msza św.- zamówiona przez wolontariuszy w intencji bezdomnych i opuszczonych.

O godz.17.00 w stołówce Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Mościckiego, rozpoczęło się uroczyste spotkanie wigilijne, które upłynęło w staropolskim i świątecznym nastroju. Było dzielenie się opłatkiem, życzenia, wiele refleksji i wspomnień. Piękne życzenia świąteczne złożyli zebranym znakomici goście : ks. Włodzimierz Mleczko, wiceprezydent Tarnowa - Henryk Słomka Narożański,. Grzegorz Gotfryd - dyrektor Wydziału Strategii UM, Robert Wardzała – radny, Józef Jewuła –wiceprezes Fundacji Palium, Stanisław Bańbor – Prezes Stowarzyszenia „Dajmy dzieciom Miłość”, Elżbieta Teper –nauczyciel ZSEG, Waldemar Bonderek – wicedyrektor ZSTZ, Ewa Szatko - Kierownik Gospodarstwa Pomocniczego OHP oraz w imieniu młodzieży Karolina Mochylska z I LO oraz Stanisław Olszówka reprezentujący : TPP „SERCE” i Młodzieżowe Centrum Samorządności PM.

Przy stołach przykrytych śnieżnobiałym obrusem i udekorowanymi żywymi stroikami i świecami zasiedli odznaczeni przez wolontariuszy anielskimi znaczkami wszyscy uczestnicy Wieczerzy. Królowały wigilijne potrawy: barszczyk z uszkami, ryba smażona z ziemniakami i surówką, panga po grecku, śledzie w oleju z cebulką, pierogi z kapustą, pierogi ruskie, gołąbki, groch z kapustą , kompot ze śliwek, owoce, ciasto oraz kawa i herbata. W rolę kelnerów, wcielili się młodzi wolontariusze z ZSEG i MCS PM, którzy z uśmiechem serwowali zebranym kolejne wigilijne dania. Wieczerzę uświetnił koncert kolęd w wykonaniu wspaniałej niewidomej wokalistki Ewy Dudek – która dostarczyła uczestnikom wiele radości i wzruszeń. Dziękując za wspaniałą interpretacje kolęd, zebrani nagrodzili artystkę, wielkimi brawami.

Ten niezwykły wieczór był dla wielu okazją do przemyśleń o dotychczasowym życiu, a u części zebranych można było dostrzec na policzkach łzy. Wszyscy uczestnicy wigilii otrzymali świąteczne paczki żywnościowe, które pomogli zgromadzić zaprzyjaźnieni sponsorzy.

Wielką owację zgotowali zebrani przybyłej na Wigilię siostrze Iwonie, która na co dzień przygotowuje zupę dla bezdomnych. u O. Bernardynów.

Wieczerza Wigilijna mogła się odbyć głównie dzięki zaangażowaniu wielu uczniów ze szkół Ziemi Tarnowskiej. Na szczególne słowa uznania zasłużyły: Szkoła Podstawowa nr 1, 5 , 9, 17, 18, 23 w Tarnowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Woli Rzędzińskiej, Publiczne Gimnazjum nr1 w Ryglicach, Gimnazjum nr 2, 4, 6 w Tarnowie, ZSLiT w Wojniczu, ZSP w Tarnowcu, ZSP w Zalasowej, oraz ZSME,ZSEG, ZSB, ZST i L nr1, ZST, ZSTZ, ZSO nr 1 2, 4, ZSEO, I i IV LO w Tarnowie.

Organizatorzy serdecznie dziękują dyrekcji i pracownikom Centrum Kształcenia i Wychowania OHP oraz instytucjom i firmom, które pomogły przygotować paczki żywnościowe dla uczestników wigilii a są to: Hurtownia „Neptun”, Piekarnia „Klich”, Piekarnia PSS, Zakłady Przemysłu Mięsnego „TAURUS” w Pilźnie, Hurtownia Wędlin „HAWED”, Hurtownia Wędlin „MAK 1”,Hurtownia Spożywcza „Marcela”, „ALMA”- Super Market, Cukiernia ”Targowa”, NRR – Grupa POLDIM sp. z.o.o., Tarnowskie Wodociągi, Drukarnia Cyfrowa Tadeusz Filipów., Oratorium XX filipinów, ODN, UPS Tarnów.


Info: Organizatorzy

Komentarze...