Dzień Teatru z jubileuszami
access_time 2010-03-23 15:47:10
W 49. Międzynarodowy Dzień Teatru w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego zostanie zaprezentowany spektakl dyplomowy krakowskiej PWST "American Dream" w reżyserii Mieczysława Grąbki. Przed spektaklem uroczyście obchodzone będą jubileusze pracy tarnowskich aktorów: Bogusławy Podstolskiej-Kras oraz Jerzego Ogrodnickiego. Całość rozpocznie się o godz. 19 w sobotę (27 marca) w sali teatralnej w Pałacu Młodzieży.

Nasze święto idealnie współbrzmi z tegorocznym orędziem na Międzynarodowy Dzień Teatru autorstwa Judi Dench - przyznaje Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Czcimy Jubilatów wieloletniej pracy scenicznej. Zarówno pani Bogusława jak i pan Jerzy zasłużyli swoim wieloletnim aktorstwem na takie święto. Pamiętamy także o tych, których nie widać na pierwszym planie, a także współtworzą każde widowisko od strony organizacyjnej, logistycznej czy technicznej.

Pani Bogusława Podstolska-Kras rozpoczęła pracę w Solskim po ukończeniu po PWST we Wrocławiu w 1984 roku. Obchodzi jubileusz 25-lecia pracy aktorskiej. Stworzyła 33 role m.in.: Justysi w "Mężu i żonie" Fredry, Matki-Polki w "Umarłej klasie" Kantora czy Tituby w "Czarownicach z Salem". W Tarnowskim Teatrze robiłam dyplom pod kierunkiem Ewy Marcinkówny i był to "Kopciuszek". Przyjmował mnie do pracy dyrektor Smożewski, po nim pracowali kolejni szefowie, a ja dalej pozostawałam w zespole rozwijając swoje umiejętności. Co ciekawe w "Moralności pani Dulskiej" udało mi się zagrać trzy razy, za każdym razem inną rolę - mówi jubilatka.

Pan Jerzy Ogrodnicki pracował w Tarnowskim Teatrze od 1976 roku. Zdał egzamin eksternistyczny w 1982 roku. Grał m.in. w "Poskromieniu złośnicy" Shakespeara, "Wariacie i zakonnicy" Witkiewicza, "Zemście" Fredy czy "Zdążyć przed panem Bogiem" Hanny Krall. Największą satysfakcję sprawiła mi rola Hersza Singera w "Czy ja jestem Żyd z Wesela" wg Brandstaettera i Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Świdra - podkreśla Jerzy Ogrodnicki obchodzący jubileusz 35-lecia pracy. Udało mi się tam pokazać - m. in. wspólnie z Bogusią Podstolską, świat zniszczonego człowieka. Na uroczyste obchody Dnia Teatru zaproszono pracowników, przyjaciół, mecenasów teatru oraz władze miasta.

"Amerykański Sen - Musical Show"

Spektakl jest muzyczną opowieścią o marzeniach pokoleń Polaków zapatrzonych w amerykański mit i ideały. Twórcy przedstawienia, poprzez dobór piosenek i odniesienia do postaci i zjawisk związanych z kulturą oraz obyczajowością amerykańską, prezentują krótką historię Stanów Zjednoczonych XX wieku - od fali emigracji zarobkowej poprzez "złoty okres" Hollywood, rozkwit Broadwayu do ataków na World Trade Center. W spektaklu usłyszymy piosenki z popularnych musicali, takich jak: "Chicago", "New York, New York", jak też znane utwory George'a Gershwina czy Irvinga Berlina.

Reżyseria choreografia i opieka pedagogiczna: Mieczysław Grąbka
Kierownictwo muzyczne: Jerzy Kluzowicz
Kostiumy: Małgorzata Zwolińska
Projekcje filmowe: Krzysztof Stawowczyk, układ tańca piosenki "42nd Street": Beata Kędzia.

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalizacja wokalno - aktorska.

Występują: Agnieszka Findysz, Karolina Łękawa, Karolina Michalik, Paweł Izdebski, Wiktor Korzeniowski.
Premiera: styczeń 2010, Scena im. St. Wyspiańskiego.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...