Jakub Ochnio (w wieku 19 lat) został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików
access_time 2010-06-28 14:06:55
Od 54 lat (tj. od przyjęcia Zofii Nasierowskiej) Jakub jest najmłodszym przyjętym do tej elitarnej organizacji . Po Piotrze Bernackim, Andrzeju Tylko i Piotrze Barszczowskim jest czwartym tarnowianinem w ZPAF.

O Jakubie:

Urodzony w 1990 roku w Tarnowie. Mieszka w Zgłobicach i Rzeszowie. Obecnie student dziennikarstwa WSIiZ. Absolwent III LO w Tarnowie. Fotografią zajmuje się od 3 lat.

Prezes Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE (www.afterimage.pl), w-ce prezes ds. artystycznych Koła fotograficznego Diafragma, członek Towarzystwa Fotograficznego Pozytywni. Jest autorem inicjatywy Dokument Polski (www.dokumentpolski.pl) - portalu poświęconego polskiej fotografii dokumentalnej. Wielokrotnie organizował i prowadził warsztaty fotograficzne dla początkujących. Współorganizował kilka regionalnych spotkań autorskich. Zasiadał w jury kilku konkursów. Obecnie pracuje nad uruchomieniem cyklu wykładów poprzez video-konferencje, aby tym samym trafić do jak najszerszego grona młodych ludzi w regionie.

Na jego twórczość wpłynęły takie postaci jak Andrzej Tylko, Jan Gomoła a w ostatnim czasie także Wojciech Grzędziński oraz Mariusz Forecki (pod którego okiem uczy się w ramach Klasy Mistrzowskiej Akademii5Klatek). Uczestniczył w wielu warsztatach, kursach i spotkaniach autorskich.

Dotychczas otrzymał kilkanaście nagród głównie na ogólnopolskich konkursach. Jego prace publikowane były na blisko 50 wystawach w całym kraju, z czego na 6 ekspozycjach indywidualnych. W zeszłym roku został wydany jego autorski album "Tarnów młodych".

Jest entuzjastą fotografii znajdującej się na pograniczu nowego dokumentu i reportażu klasycznego.

Pasjonat sportów ekstremalnych. Ukończył kurs spadochronowy (Aeroklub Kielecki) oraz kurs wspinaczkowy. Przez kilkanaście miesięcy trenował boks tajski pod okiem Macieja Barana (Perfekcja Tarnów - Muay Thai Team). Jest płetwonurkiem LOK (II stopień) i PADI (OWD). Z sukcesami uprawiał strzelectwo dynamiczne (IV miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Służb Mundurowych). Zdobył Brązową Odznakę Ratownika Medycznego oraz ukończył kurs instruktorski europejskiej rady resuscytacji (BLS-AED).


ZPAF jest najbardziej elitarną polską organizacją zrzeszającą fotografów, powstał w 1947 roku i jest kontynuacją Fotoklubu Polskiego. Od 1992 roku ZPAF stowarzyszony jest w World Council of Professional Photographers oraz w Federation of European Photographers.
Zdjęcie obok: fot. Tomasz Kiełbasa


Komentarze...