Oddaj krew w wakacje, podaruj życie!
access_time 2010-07-02 09:32:04
Centrum Krwiodawstwa Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie apeluje do wszystkich mieszkańców miasta i regionu o przekazywanie krwi, która w okresie wakacyjnym może uratować życie osób poszkodowanych w wypadkach.

- Najwięcej krwiodawców rekrutuje się spośród ludzi młodych, uczniów i studentów. Dlatego w czasie wakacji bardzo spada ilość pobrań, a co za tym idzie ograniczają się zasoby zapasów krwi, która w tym okresie jest bardzo potrzebna, bo wakacje to niestety również zwiększona ilość wypadków - mówi Bogusława Witek-Zając, kierownik Oddziału Terenowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie przy szpitalu św. Łukasza.

Jak wynika ze statystyk policji, w czasie ubiegłorocznych wakacji tylko w wypadkach drogowych zginęły 984 osoby, a 12.771 zostało rannych. W okresie wakacyjnym znacznie wzrasta również ilość wypadków z udziałem dzieci, a urazy stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród dzieci w wieku 1-14 lat.

Oddając krew nie tylko przekazujemy bezcenny dar życia, ale również chronimy własne zdrowie.

- Każda pobrana próbka krwi jest poddawana kompleksowym badaniom wirusologicznym. Dzięki temu zapewniamy bezpieczeństwo osobom, które będą mogły z niej skorzystać i monitorujemy stan zdrowia wszystkich dawców - mówi Bogusława Witek-Zając.

Aby oddać krew (wyłącznie osoby powyżej 18-go roku życia) można zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godz. 07:00 do 11:30 do Centrum Krwiodawstwa w szpitalu św. Łukasza przy ul. Lwowskiej (II piętro). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 014 6315155.

Komentarze...