Borzęcin walczy z komarami
access_time 2010-07-06 13:48:37
Ponad 300 tysięcy złotych wyda samorząd gminy Borzęcin na walkę z komarami. Pod koniec tygodnia, na obszarze blisko 3 tysięcy hektarów, obejmującym wszystkie miejscowości i przysiółki gminy wykonany zostanie oprysk metodą agrolotniczą. Wykonawcą zabiegu będzie firma EADS PZL Warszawa - Okęcie S.A., Zakład Usług Agrolotniczych w Mielcu.

W miejscach szczególnie uczęszczanych, w centrach miejscowości, na obiektach sportowo - rekreacyjnych odkomarzanie zostanie powtórzone metodą naziemną za około 2, 3 tygodnie. - Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego z zewnątrz - mówi wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak - Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem o pomoc finansową do Wojewody Małopolskiego. Wojewoda przychylił się do prośby i przekazał 249 tysięcy złotych dotacji na walkę z plagą, która po powodzi dotyka mieszkańców gminy.

W odpowiedzi na pismo wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka w sprawie zasadności i konieczności przeprowadzenia odkomarzania gminy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku zalecił przeprowadzenie zabiegu sanitarnego jako bezwzględnie koniecznego w kontekście minimalizacji ryzyka powstania zagrożenia epidemiologicznego, w tym przeciwdziałania wystąpieniu chorób zakaźnych, dla których wektorem przenoszenia infekcji są komary.

Zabieg sanitarny w postaci oprysku lotniczego wykonany zostanie z zastosowaniem preparatu biobójczego, dopuszczonego do stosowania przez Ministerstwo Zdrowia pod nazwą handlową Aqua K-Othrine. W przypadku korzystnych warunków meteorologicznych zostanie wykonany w drugiej połowie tygodnia. Zaleca się, aby w czasie wykonywania oprysku mieszkańcy nie przebywali na wolnym powietrzu, a osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na alergie oraz dzieci pozostały w domach co najmniej przez dwie godziny od chwili wykonania zabiegu.


Info: Gmina Borzęcin

Komentarze...