Dzieci znów mają głos
access_time 2010-06-09 15:00:16
Formuła Festiwalu Dziecięcego MAŁA TALIA zakłada ocenę każdego ze spektakli przez mieszane jury: dziecko oraz osobę dorosłą. W jego składzie znajdą się w tym roku przedstawiciele mecenasów, zaprzyjaźnionych instytucji oraz placówek szkolno-wychowawczych. Pamiątkowe nagrody-upominki zostały przygotowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

- Dzieci i dorośli mają szukać w zaprezentowanych przedstawieniach, tego co podobało im się najbardziej - mówi Rafał Balawejder, z-ca dyrektora Tarnowskiego Teatru. Taka postawa ma uczyć, że obok konkursowej rywalizacji, możliwa jest także harmonijna prezentacja różnych wizji sztuki teatralnej.

W jury w bieżącej edycji zasiądą: Bożena Malaga-Wrona (z Karpackiej Spółki Gazownictwa) wraz z córką, Lidia Jaźwińska (z Uniwersytetu III Wieku) z wnuczkiem Kacprem, Dorota Krakowska (dyrektorka Domu Dziecka) wraz z wychowankiem, Halina Bartnik (ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego) z podopiecznym oraz Katarzyna Sypek (z Biura Promocji RDN Małopolska) z synem Adasiem. Pary obejrzą prezentowane spektakle, a po ich prezentacji na gorąco podzielą się wrażeniami z wszystkimi widzami, a zespołowi aktorskiemu wręczą pamiątkową nagrodę.

Statuetki-nagrody powstały w czasie specjalnych zajęć zorganizowanych w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. W przygotowanie włączyli się uczestnicy z pracowni: rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, biżuterii artystycznej i podtrzymywania umiejętności edukacyjnych. Koncepcje prac przygotowały terapeutki bazując na materiałach wykorzystywanych w poszczególnych pracowniach. Stąd też statuetki wykonane są metodą zdobienia decoupage na szkle, masy solnej, drewna, skóry i metalu oraz biżuterii i sizalu.

- Praca przy statuetkach oparta była głównie na wyobraźni. Terapeuta czytał opis sztuki, a następnie trwały prace koncepcyjne. Wyobrażenie spektaklu niepełnosprawni będą mogli zweryfikować w czasie festiwalu, gdyż zasiądą na widowni - mówi Tomasz E. Wardzała, kierownik WTZ w Tarnowie. Uczęszcza do niego 40 niepełnosprawnych osób, głównie mieszkańców Tarnowa.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...