Prezydent Ścigała dostał podwyżkę
access_time 2010-12-08 15:34:19
Nowo wybrani tarnowscy samorządowcy pracują na pełnych obrotach. Radni ślubowali, wybierali przewodniczących, kłócili się i... przyznali podwyżkę. Prezydent Tarnowa będzie zarabiał o blisko pół tysiąca złotych więcej niż przed wyborami.


Nowym przewodniczącym tarnowskiej Rady Miejskiej został Grzegorz Światłowski z PO. Wyboru dokonano podczas inauguracyjnej sesji. Zgłoszono tylko jednego kandydata - z Platformy Obywatelskiej. Czternastu radnych głosowało "za", siedmiu "przeciw", dwóch wstrzymało się od głosu. Nad prawidłowością głosowania czuwała komisja skrutacyjna w składzie: radny Tadeusz Mazur, radna Małgorzata Mękal oraz radny Grzegorz Kądzielawski.

Wybór wiceprzewodniczących Rady Miejskiej dokonany został połowicznie. Radni w tajnym głosowaniu wybrali Tadeusza Mazura z "Tarnowian" na zastępcę Światłowskiego. Zaproponowany przez klub radnych PiS Stanisław Klimek nie uzyskał większości. Kolejny wiceprzewodniczący desygnowany zostanie najprawdopodobniej na następnym posiedzeniu.

W szeregi radnych wstąpili także Anna Rafińska i Piotr Augustyński, którzy objęli mandaty po Ryszardzie Ścigale i Henryku Słomce-Narożańskim, który zrzekł się mandatu radnego, swoją decyzję tłumacząc tym, że otrzymał propozycję współpracy od od prezydenta. Z kolei radna Grażyna Barwacz złożyła rezygnację z funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie, ponieważ przepisy nie pozwalają na jednoczesne pełnienie funkcji radnego i kierownika miejskiej jednostki, a także na pracę w urzędzie miasta. ZOBACZ SYLWETKI NOWYCH RADNYCH

Szef tarnowskiego samorządu jest już po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję. Ślubowanie odbyło się podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Sali Lustrzanej. - Chcę służyć tarnowianom i namawiam wszystkich do współpracy. O dobrą wolę współdziałania dla miasta proszę zarówno koalicję jak i opozycję – powiedział tuż po uroczystości Ryszard Ścigała.

Radni ustalili wynagrodzenie prezydenta. W głosowaniu 16 rajców z "Tarnowian", PO oraz SLD poparło podniesienie poborów, 8 radnych PiS wstrzymało się od głosu. Ryszard Ścigała będzie otrzymywał miesięcznie wypłatę 12847 zł ze wszystkimi dodatkami, czyli niemal w maksymalnej dopuszczalnej prawem wysokości. Wynagrodzenia prezydentów nie mogą przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej, określonej na 1835,35 zł w ustawie o budżecie. Do granicznej wartości, tarnowskiemu prezydentowi brakuje zaledwie 45 groszy.

- Nie traktuję tego jako podwyżki, tylko naturalną regulację wynagrodzenia - mówił Prezydent Ścigała, który dołączył do grona najwyżej wynagardzanych prezydentów polskich miast. Zarabia tyle samo co prezydent Krakowa. Nie zabrakło głosów niezadowolenia w kwestii wynagrodzenia szefa tarnowskiego samorządu. Radny Jacek Łabno wyraził swoją krytykę: - Głównym motorem pracy prezydenta powinna być satysfakcja z rozwoju miasta. - radny PiS-u sugerował, że są to maksymalne zarobki, jakie może pobierać prezydent miasta, a Tarnów nie należy do dużych ośrodków. - Prezydent Tarnowa powinien zarabiać bardzo dobrze, ale nie powinien porównywać się z prezydentem Majchrowskim, który rządzi milionowym miastem - komentował Jacek Łabno.

Innego zdania jest radny Bartłomiej Babuśka z PO, przewodniczący Komisji Ekonomicznej: - Podnosimy prezydentowi pensję o kwotę 482 zł brutto miesięcznie. To chyba poniżej inflacji - argumentował. Jedno jest pewne. Pensja Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały zawyża przeciętne wynagrodzenie w Tarnowie, które według GUS w 2009 roku wyniosło 2872 zł brutto, tj. prawie o 200 zł mniej niż przeciętne wynagrodzenie w województwie małopolskim.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej dokonano wyborów do poszczególnych komisji merytorycznych. Znamy już także ich przewodniczących. Poniżej, w tabeli, szczegółowe zestawienie personalne.

Komisja Rewizyjna

 1. Augustyński Piotr
 2. Barwacz Grażyna
 3. Drwal Marek
 4. Koprowska Barbara
 5. Mękal Małgorzata
 6. Radoń Jan
Komisja Rozwoju Miasta
 1. Augustyński Piotr
 2. Czech Anna
 3. Kądzielawski Grzegorz
 4. Kwaśny Jakub
 5. Łabno Jacek
 6. Mękal Małgorzata
 7. Niedojadło Jan
 8. Radoń Jan
 9. Rafińska Anna
Komisja Ekonomiczna
 1. Babuśka Bartłomiej
 2. Bazuła Krzysztof
 3. Drwal Marek
 4. Hebda Jerzy
 5. Koprowski Kazimierz
 6. Łabno Jacek
 7. Mękal Małgorzata
 8. Niedojadło Jan
 9. Wardzała Robert
Komisja Rodziny i Spraw Społecznych
 1. Borys – Latała Maria
 2. Czech Anna
 3. Klimek Stanisław
 4. Rafińska Anna
 5. Sajdak Adam
 6. Wolińska Agnieszka
 7. Wrona Stefan
Komisja Oświaty
 1. Augustyński Piotr
 2. Barwacz Grażyna
 3. Drwal Marek
 4. Koprowska Barbara
 5. Koprowski Kazimierz
 6. Kwaśny Jakub
 7. Mękal Małgorzata
 8. Niedojadło Jan
 9. Wrona Stefan
Komisja Zdrowia
 1. Barwacz Grażyna
 2. Borys – Latała Maria
 3. Czech Anna
 4. Korczak Roman
 5. Mazur Tadeusz
 6. Niedojadło Jan
 7. Rafińska Anna
 8. Wardzała Robert
 9. Wolińska Agnieszka
Komisja Kultury i Ochrony Zabytków
 1. Babuśka Bartłomiej
 2. Borys – Latała Maria
 3. Hebda Jerzy
 4. Kądzielawski Grzegorz
 5. Klimek Stanisław
 6. Kwaśny Jakub
 7. Rafińska Anna
 8. Wardzała Robert
 9. Wrona Stefan
Komisja Porządku Publicznego
 1. Bazuła Krzysztof
 2. Mazur Tadeusz
 3. Niedojadło Jan
 4. Radoń Jan
 5. Sajdak Adam
 6. Światłowski Grzegorz
Komisja Sportu, Rekreacji i Turystyki
 1. Kądzielawski Grzegorz
 2. Stanisław Klimek
 3. Roman Korczak
 4. Tadeusz Mazur
 5. Radoń Jan
 6. Robert Wardzała
 7. Wolińska Agnieszka
 8. Wrona Stefan
Komentarze...